Gündem
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Çin Uygur Türklerini kısırlaştırmaya ve kürtaja zorladı │ Çin Uygur Türklerinin nüfusunu sistematik şekilde azaltmaya çalışıyor

Çin Uygur Türklerini kısırlaştırmaya ve kürtaja zorladı │ Çin Uygur Türklerinin nüfusunu sistematik şekilde azaltmaya çalışıyor

Haberkolay.net - Çin Uygur Türklerininin nüfusunu azaltmak için insan haklarına aykırı uygulamalar yapıyor. AP'in haberine göre Çocuk sahibi olma arzusu yasaktır! Çin, totaliter nüfus kontrolünü, Uygur Türklerinin ve ülkedeki diğer azınlıkların doğum oranını azaltmak için açık araçlar kullanarak Çin dışındaki etnik grupların yayılmasını engelliyor.
Zorla sterilizasyonların ve kürtajların kullanımı, daha önce varsayıldığından daha yaygındır, bir araştırma araştırması sırasında resmi istatistikleri ve belgeleri görüntüleyebilen ve hatta etkilenenlerle bile konuşan haber ajansı AP'yi bildirdi.


Uzmanlara göre, Çin hükümetinin bu şiddetli aile politikası, yalnızca Müslüman nüfustaki nüfus artışını olabildiğince çabuk, yani yeni doğacak Uygur Türklerinin yaşamını bastırmak amacına hizmet etmelidir.
"Yasadışı" doğumlar için sınır dışı edilme tehditleri var
AP'ye göre, Çin doğumlu Kazak Gülnar Omirzakh üçüncü çocuğunu doğurduğunda böyle bir ceza yaşadı. Her şeyden önce, hükümet bir spiralin kontrasepsiyon için kullanılmasını emretti.
İki yıl sonra, Ocak 2018'de dört memur evine geldi ve üç gününü ikiden fazla çocuğu olduğu için yaklaşık 2.400 avroluk bir para cezası ödedi. Parayı alamazsa, kocası gibi tutuklanacak.
Yüz binlerce kadın zorunlu sterilizasyona tabidir
AP araştırmasına göre, Çinli yetkililer azınlıklardan gelen kadınları olası bir hamilelik için düzenli olarak muayene ettiler.

▶ ︎ Yüz binlerce kadın spiral kullanmak veya sterilize etmek zorunda kalıyor ve hatta gebelikleri sonlandırıyor.

▶ ︎ Spirallerin kullanımı ve Çin'in diğer bölgelerindeki kadınların sterilizasyon sayısı genel olarak azalıyor - sadece Sincan'da değil: orada hızla artıyorlar.
Uygur Türklerinin çoğu Halk Cumhuriyeti'nin en kuzey batısındaki Sincan bölgesinde yaşıyor.
Korku herkese yayılır: Nüfusu kontrol etmek için bu önlemlere, çok sayıda doğum için bir tehdit ve bir ceza olarak kitlesel tutuklamalar eşlik eder.