Sağlık
Giriş Tarihi : 22-10-2019 12:34   Güncelleme : 22-10-2019 12:34

Canan Karatay’dan Pastırma Tavsiyesi

Kayseri Kitap Fuarı’nda konuşan Dr. Canan Karatay, pastırmanın çok faydalı olduğuna dikkat çekti.

Canan Karatay’dan Pastırma Tavsiyesi

Kayseri Fuar’ı için Kayseri’ye gelen Canan Karatay, Kayseri’nin en meşhur yiyeceklerinden olan pastırmayla ilgili açıklamalarıyla halkın ilgisini çekti. 

Kayseri Kitap Fuarı’ndaki ‘sağlıklı beslenme’ konulu programda konuşmak üzere Kayseri’ye gelen Prof. Dr. Canan Karatay pastırma ve yararlarından bahsetti. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Kayseri Kitap Fuarı’nda konuşan Karatay, çok sayıda vatandaşın katıldığı bir programda sunum yaparak halka tavsiyelerde bulundu. ‘Sağlıklı beslenme’ konulu programda konuşan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, pastırmanın zararsız olduğuna vurgu yaptı.

Dr. Canan Karatay, geleneksel pastırmanın zararsız olduğunu belirterek,  "Doğal, işlem görmemiş, içine katkı maddesi koyulmamış pastırma dünyanın en sağlıklı etidir. Kırmızı et doğal olduğu zaman sağlıklıdır. Kırmızı etin içinde bulunan yağ da doğal olduğu zaman sağlıklıdır.” dedi. Yağ ile beraber kırmızı etle birlikte yendiği zaman proteinin vücuda maksimum düzeyde faydası var diyen Karatay, pastırmada da hem kırmızı et hem de yağ vardır. İşte bu da doğanın dengesidir. O şekilde insan vücuduna girmesi lazım. Ama içinde katkı maddesi olmayacak.” şeklinde konuştu.  Eski ve doğal pastırmadan bahsettiğini vurgulayan Karatay, “Paranız varsa bol bol yiyebilirsiniz. Pastırma vücuttaki alevlenmeyi ve hastalıkları önler. Yine aynı şekilde pastırma, alzheimer, şeker ve kalp krizini de önler." dedi. 

Kayseri'ye geleceğim sabah kapının önünde arabayı beklerken bana dediler ki hocam bu saatte ne yapıyorsunuz burada ve ben de dedim ki Kayseri'ye pastırma yemeye gidiyorum.  Kayseri'nin pastırmasının çok önemli ama bozuk olmamasına dikkat çeken Dr. Canan Karatay,” Pastırma fabrikalarda üretilmez kusura bakmasınlar ama o zaman kalitesi bozulur.” diyerek el yapımı pastırmanın önemini vurguladı. Karatay, ‘’Pastırma en sağlıklı et çünkü yağıyla beraber yenir diyerek şunları söyledi, “İnsan vücudundaki et bile yağlıdır zaten ve kaslarımız, kalbimiz ve beynimiz yağ ile çalışır onun için dengelidir ve bir pastırmaya baktığınızda 3'e 1 oranında yağı vardır neredeyse. Bu şekilde insan vücuduna girdiği zaman korkmayın kırmızı et kolesterolü yükseltmez. Senelerce maalesef bunu yasakladılar." dedi.