Gündem
Giriş Tarihi : 21-05-2020 13:15   Güncelleme : 21-05-2020 13:38

Camideki Çav Bella Şarkısına Soruşturma

İzmir'de camilerden Çav Bella şarkısının çalınması üzerinde olumlu ve olumsuz sosyal medyada pek çok paylaşımda bulunuldu. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ise ressen soruşturma açıldığını duyurdu.

Camideki Çav Bella Şarkısına Soruşturma

İzmir'de camilerden Çav Bella şarkısının çalınması üzerinde sosyal medyada pek çok kişi paylaşımda bulundu. Paylaşımlarda olumlu yorumlar olduğu gibi olumsuz ve eleştirel yaklaşımda bulunanlarda oldu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ise bazı camilerin hoparlörlerinden kimliği belirsiz kişilerce ‘Çav Bella’nın çalınması üzerine açıklamada bulundu. Söz konusu eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişiler hakkında soruşturma açıldığı belirtilerek, haber videolarını övücü ve destekleyici ifadeler kullanan sosyal medya hesaplarına ilişkin suç usuruna değinildi. Hesaplara "dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan resen soruşturma başlatıldı.

İzmir'in çeşitli bölgelerindeki bazı camilerin hoparlörlerinden kimliği belirsiz kişilerce ‘Çav Bella’nın çalınması üzerine, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, "20 Mayıs Çarşamba günü bazı internet sitelerinde, İzmir ilindeki farklı camilerin hoparlörlerinden aynı anda ezan yerine İtalyanca Bella Ciao'nun (Çav Bella) çalındığının haber konusu yapılması karşısında; söz konusu eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişiler ile söz konusu haber videolarını övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında, Cumhuriyet Başsavcılığımızca 'dini değerleri alenen aşağılamak' suçundan resen soruşturma başlatılmıştır" denildi.