Gündem
Giriş Tarihi : 09-05-2020 13:10   Güncelleme : 09-05-2020 14:35

Bilim Kurulu Üyesinden 2. ve 3. Dalga Açıklaması

Koronavirüsü salgını can almaya devam ederken aynı zamanda iyileşen vakaların da gözlenmesi, pek çok kişi tarafından umut verici karşılandı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer ise önlem almayı asla bırakmamamız gerektiğini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesinden 2. ve 3. Dalga Açıklaması

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde ölümler yaşanırken iyileşen vakaların da olduğu gözlendi. Pek çok uzman süreç hakkında çeşitli öneriler sunarak vatandaşları yönlendirmek istedi. Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer’de yaptığı açıklamada son dönemde yaşanan gelişmelerin sevindirici olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Hasan Tezer, son iki hafta içerisinde vaka sayılarında düşüş gösterdiğini ve test sayılarının yüksekliğine karşılık pozitif sonuçlanan vakaların sayılarında azalma yaşandığını söyledi.
Sokağa çıkma yasağı sonrasında vatandaşları alışveriş ve ya başka ihtiyaçlarını gidermek için sokaklarda yoğunluk yaratmasının çok tehlikeli olduğunu belirtti. Sosyal mesafe kuralının dikkate alınmadığına değinen Prof. Dr. Tezer, böyle devam ederse vaka sayılarında artış yaşanacağını açıkladı.

Evde Kalmaya Devam
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tezer, yazın okullar tatil olmuş gibi davranılmaması gerektiğine dikkat çekti. Prof. Tezer, ”Bizim sosyal mesafemize dikkat etmemiz, kalabalığa girmememiz gerekiyor, hala evde kalmamız gerekiyor. Belki rakamların iyiye gitmesi insanlarda artık bittiği algısını oluşturuyor. Bitmedi. Şu anki dönem aslında birinci dönem kadar, belki daha da önemli bir dönem; çünkü yakalamış olduğunuz istikrarı sürdürmeniz gereken dönem. 'Evde kal Türkiye' demenin bence en önemli olduğu günlerden biri” ifadelerini kullandı.

İkinci Dalga Kaçınılmaz
Prof. Dr. Hasan Tezer, kurallara dikkat edilmezse ikinci dalganın da kaçınılmaz olduğunu söyledi. Durumun ciddiyetini belirtmek için 3. dalga konusunda da uyaran Tezer, “Her şey bu kadar iyi giderken bize düşen kuralları sağlayamazsak 2. dalga kaçınılmaz olur, 3. dalga bile görülebilir, kaldı ki 2. dalganın görüldüğü ülkeler de örnek olarak karşımızda var. Bu neye sebep olur? Motivasyonumuzun kırılmasını, herkesin moralinin bozulmasını, iş yükünün devamını, yeni kuralların, kısıtlamaların alınmasını sağlayabilir. O yüzden birazcık daha dişimizi sıkmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

2020 Maske Yılı
Maske takmanın asla ihmal edilmemesi ve bırakılmaması gereken bir alışkanlık olduğunu belirten Prof. Dr. Tezer, sözlerine şöyle devam etti: "Maske takmak, sosyal mesafeye dikkat etmek zorundayız. Hala ellerimizi dezenfekte etmeye ya da yıkamaya mecburuz. Mecburuz diyorum bakın. Çünkü normalleşme demek artık her şey normal anlamına gelmiyor. Bana göre birinci aşamadan daha da sıkı bir şekilde kurallara uymamız gereken bir döneme giriyoruz. Çünkü uymazsanız kurallara vaka artışı olacaktır ve süre uzayacaktır. Yazın ne yapacağımız konusunda soru işaretleri olacaktır. Maskeler oldukça önemli, belki yıl boyunca takacağız, belki maskeleri takma kurallarımız değişecek; ama şu aşamada takmak zorundayız. Kalabalık yerlerde, hastanelerde, hastalığın size bulaşabileceği riskli yerlerde tıbbi maskeler daha önemlidir. Sizi enfeksiyondan daha çok korurlar."