Spor
Giriş Tarihi : 27-01-2020 11:45   Güncelleme : 27-01-2020 13:01

Basketbolun efsanesi Black Mamba hayatını kaybetti

Kaliforniya’da kızının da içinde bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu Los Angeles Lakers takımının efsanesi Kobe Bryant, hayatını kaybetti

Basketbolun efsanesi Black Mamba hayatını kaybetti

Basketbolun efsanesi Kobe Bryant'ın helikopter kazası sonucu hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı. Black Mamba lakaplı Kobe Bryant ile birlikte helikopter içerisinde bulunan  kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi.

TMZ adındaki bir magazin haber sitesinin paylaştığı bilgiye göre Bryant, ABD saat dilimine göre sabah 10.00 civarında Kaliforniya eyaletinin Calabasas bölgesinde bir helikopter kazası geçirmesi sonucu hayatını kaybetti.

Amerikalı eski emekli basketbolcu Kobe Bryant, içinde 13 yaşındaki kızı Gianna’nın bulunduğu bir seyahati esnasında helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybettiği açıklandı. Helikopterde bulunan diğer 3 kişinin ise kimliğinde dair bilgiye ulaşılamadı.

Bryant’ın en son kızı Gianna ile birlikte gittiği NBA maçında görüldüğü ve ardından helikopterle seyahat etmek için yola çıktıkları kaydedildi. Ardından yaşanan facia ise haberi duyan pek çok kişiyi yasa boğdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal medyada Koba Bryant’ın hayranı ve seveni olan pek çok kişi basketbolun efsanesi için veda mesajı yayınladı. ABD eski başkanı Barack Obama’da Bryant için mesaj yayınlayanlardandı. Obama, “Kobe sahada bir efsaneydi... Gianna'yı kaybetmiş olmak da bir aile olarak bizim için içler acısı. Michelle ve ben, Vanessa ve tüm Bryant ailesine böyle akla hayale sığmaz bir günde sevgi ve dualarımızı gönderiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Federal Havacılık Birimi Sözcüsü Allen Kenitzer ise "Sikorsky S-76" tipi helikopterin henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı düştüğünü açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

KOBE BRYANT KİMDİR?

Kobe Bean Bryant, 23 Ağustos 1978'de Philadelphia, Pennsylvania'da eski Philadelphia 76ers oyuncusu Joe 'Jellybean' Bryant ve Pam Bryant'ın en küçük ve tek erkek çocuğu olarak (iki kız kardeşinin isimleri Shaya ve Sharia'dır) dünyaya geldi. Ailesi ismini, Japonya'nın Kobe şehrinde bir restoran menüsünde gördükleri meşhur biftekten etkilenerek koydu.

Bryant 6 yaşındayken, babasının İtalya'daki bir takımda oynamaya başlaması üzerine, oraya yerleştiler. Buradayken AC Milan takımına ilgi duyan ve futbol oynamaya başlayan Bryant ve ailesi, 1991'de Philadelphia'ya geri döndüler. Bir keresinde, "İtalya'da kalsaydım, futbola devam edip profesyonel olurdum" açıklamasını yapan 1.98 metre boyundaki Bryant, Philadelphia'daki Lower Merion Lisesi'nde basketbolda müthiş bir başarı yakaladı ve ulusal boyutta ün kazandı. Kobe Bryant, 17 yaşındayken girdiği SAT sınavından 1080 aldı ve iyi bir koleje girmesine olanak varken, zor bir seçim yaparak direkt olarak NBA'e gitti.

Bryant, liseden mezun olduktan sonra üniversiteye gitmeden direkt NBA'ye Lakers'a adımını atmış ve tüm kariyerini bu kulüpte sürdürdü. Lise yıllarında Wilt Chamberlain'in 4 yıllık toplam sayı rekorunu kıran Kobe 1996 NBA Draft'ında Charlotte Hornets tarafından 13. sıradan draft edilse de sonra Lakers'a takas edildi.

Vanessa ile evli olan Kobe'nin, Haziran 2019'da doğan kızı Gianna'dan başka Natalia, Bianca ve Capri adında 3 kızı daha bulunuyor.

BLACK MAMBA NE DEMEK?

Kobe Bryant oyun tarzı olarak saldırgan bir yılan türü olan Black Mamba’ya benzetilmiştir.

Kara mamba (Dendroaspis polylepis), Elapidae familyasından son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türü. Anavatanı Afrika olup, dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanıdır.

Erişkin kara mambaların ortalama boyu 2,5 metre civarındadır. En büyükleri ise 4,5 metre kadar olabilirler. Kara mambalar isimlerini zeytin yeşiline çalan vücut renklerinden değil, ağızlarının içindeki siyah renkden alırlar. Kara mambanın karada yaşayan en hızlı yılan olduğu bilinmektedir. İddialara göre saatte 20 km. civarı bir hıza ulaşabilir.

Kara mambanın tek bir ısırığı 100 civarı insanı öldürmeye yetecek kadar zehir içerir. Gerekli panzehir uygulanmadığı zaman ölüm kesindir. Ölüm oranı yüzde yüz olan tek yılandır. Kara mamba son derece agresif bir yılandır. Kendini tehdit altında hissettiği zaman çoğu yılanın aksine kaçmak yerine saldıracaktır. Kara mamba saldırı pozisyonu aldığı zaman boynunu düzleştirir, yüksek sesle tıslar ve siyah ağzı ile dişlerini gösterir. Vücudunun üçte biri kadar uzaklığa saldırabilir. Bu da yaklaşık olarak 1.20 metreye denk gelmektedir. Bu sayede birçok yılanın aksine kafa ve vücuda saldırır.