Gündem
Giriş Tarihi : 03-05-2020 11:57   Güncelleme : 04-05-2020 15:04

AVM ler açılırsa hangi önlemler alınacak

Korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında AVM'lerin kapanması sonrası, kademeli olarak açılması yeniden gündemde yer aldı. Peki AVM'ler açılırsa giriş ve çıkış şartları nasıl olacak?

AVM ler açılırsa hangi önlemler alınacak

AVM’lerin açılacağı tarihin belirlenmesi üzerine hangi şartlarda giriş çıkışların yapılacağı merak edildi. İstanbul’da test açılışının yapılacağını duyurulması tepkilere neden oldu. Uzmanlar, salgının yoğunluklu olarak kendini gösterdiği İstanbul’da AVM’lerin açılmasının riskli olduğu görüşünde birleşti.

Koronavirüs salgını sonrası yakın bir zamanda açılması gündemdeyken, hangi şartlarda vatandaşların AVM’lere girebileceği açıklandı. Buna göre, girişte kameraların ısı ölçeceği ve insan sayacağı öğrenildi. 1000 kişilik AVM içerisine 100 kişinin alınacağı ve daha sonra belirli bir sürede çıkılacağına dikkat çekildi. Aynı zamanda reyon gezerek ürün denemenin de artık hayal olduğu görüşü paylaşıldı. Açılış fikrinin çıkış nedeninin ise artan maliyetlere karşı kar marjlarının düşmesi olduğunun üzerinde duruldu.  

Maske Kullananlar Nasıl Teşhis Edilecek?
AVM girişlerinde maske kullanımı zorunluluğu getirilmesi üzerine, güvenlik zafiyeti olabileceğine de dikkat çekildi. Herhangi bir vukuat yaşandığında kamerada suçlunun kimliğini teşhis etmenin bir hayli zor olduğu üzerinde duruldu. 

Cadde Mağazaları Teste Başladı
Söz konusu testin İstanbul’da İstiklal, Bağdat, Büyükdere, Abdi İpekçi ve Ankara’da Atatürk Bulvarı’nda yerli ve yabancı markaların cadde mağazalarında test açılışına başlandığı öğrenildi. Açılışların sebebinin satış amaçlı değil, herhangi bir müşterinin kıyafet denemesi halinde sistemin nasıl işleyeceğinin irdelendiği belirtildi. Yani “bir müşterinin denediği kıyafet başka bir müşteri tarafından denenecek mi, yoksa ütüye mi verilecek” soruları cevaplandırılmak istendi. 

İşte AVM’ye Giriş ve Çıkışta Yapılacaklar:
- Yeni geliştirilen ısı ölçen cihazlar tıpkı fotoğraf çeker gibi belirli bir mesafede durup kameraya bakan müşterilerin ısısını ölçüp yan taraftaki güvenliğe bildirecek. Sağlık sorunu görünmüyorsa ve maske takılmışsa içeri girişe izin verilecek. Isısı yüksek çıkan içeri alınmayacak.

Müşteriye Rota Verilecek
- Giriş noktalarındaki kapı dedektörlerinin hassasiyeti arttırılıp el dedektörlerinin kullanımı azaltılacak. Güvenlik görevlilerinin hava akımından etkilenmemeleri için de şeffaf bölmeler oluşturulacak.

- Artık AVM’lerde serbest gezişler olmayabilir. Gerek mağaza içlerinde gerekse genel alanlarda müşteriler için belirli patikalar çizilecek ve bu alanlardan ilerlemeleri istenecek. Bunun için müşterilerin kendi alışveriş alışkanlıklarını da kısa vadede değiştirmesi gerekebilir. Çünkü reyonlardan, deneme kabinlerinde ürün temasına kadar pek çok konu yeni dönemde sağlık güvenliği gündemine alınacak.

- Hem genel alanlar hem mağaza içleri AVM merkez güvenlik kameralarından anlık izlenecek. Video analizlerle fiziki mesafeyi korumayan kişi ve mağazalar hemen uyarılacak.

Çantalar Dezenfekte Edilecek
- X- Ray cihazlarından geçen çantaların müşteriden müşteriye virüs bulaştırma riskini ortadan kaldırmak için de bu cihazların kullanılmaması ya da cihazlarda kesintisiz dezenfekte uygulanması gibi seçenekler üzerinde duruluyor.

- COVID-19’un tek belirtisinin yüksek ateş olmaması nedeniyle AVM’lerdeki mesafeler arttırılacak. Marketlerdeki yüzde 10 kuralının uygulanması halinde 1000 kişilik AVM’ye 100’erli gruplar halinde ziyaretçi alınacak.