Gündem
Giriş Tarihi : 29-04-2020 17:29   Güncelleme : 29-04-2020 17:52

Ağabeyi Tarafından Darp Edilen Genç Kızdan Yardım Çağrısı

Annesi ve kendisinin, sabıkalı ağabeyi tarafından darp edildiğini söyleyen Kamer Can isimli genç kız, sosyal medyadan yardım çağrısında bulundu. Pek çok sosyal medya kullanıcısı ise AHBAP ve Haluk Levent'i etiketleyerek paylaşımda bulundu.

Ağabeyi Tarafından Darp Edilen Genç Kızdan Yardım Çağrısı

Türkiye’de kadına şiddet mağdurlarının sayısı bir hayli artış gösterdi. Her gün yeni bir kadın cinayetine uyanan vatandaşlar, yetkililerin bu gidişe bir dur demesini bekledi. Sosyal medya platformlarını seslerini duyurmak için kullanan kadınlar, mağduriyetlerini dile getirerek yetkililerden yardım talebinde bulundu. Şiddet mağduru kadınlar, sosyal medya hesaplarını kullanarak AHBAP’tan yardım talep etmeye başladı. Şarkıcı Haluk Levent’in kurucusu olduğu AHBAP, pek çok akademik teze konu olan ve yardıma ihtiyacı olan her vatandaşa ulaşan bir iyilik çemberi oluşturdu. Türkiye’de pek çok ilde ekibi olan AHBAP, sosyal medyadan kurduğu bir ağ ile çocuk, genç ve yaşlı demeden her kesime elini uzattı.

Kadına şiddetin mağdurlarından olan Kamer Can isimli bir genç kız, sosyal medya üzerinden kendisine yardım edilmesini istedi. Sakarya Üniversitesi öğrencisi olan Kamer Can, annesi ve kendisinin ağabeyi Şükrü Can isimli şahıs tarafından darp edildiğini söyledi. Pek çok sosyal medya kullanıcısı ise genç kızın paylaşımına destek olması istenen kurumları ve AHBAP oluşumunu etiketleyerek yardım edilmesini rica etti. 

Kamer Can paylaşımında, “Dün akşam abim Şükrü Can tarafından annem ve ben şiddet gördük. Daha önce de birçok kez fiziki şiddete maruz kaldık. Hastaneden rapor alıp karakola gittik. Abimin daha önce de sabıkası olmasına rağmen sadece uzaklaştırma kararı alındı. Can güvenliğimiz yok ve bizi ölümle tehdit ediyor. Sesimizi ölmeden duyun” ifadelerine yer verdi.

Erkek terörüne maruz kalan bir başka kadın olan Şule Çet’in hak mücadelesini sosyal medya üzerinden yürüten ‘Şule Çet Dayanışma Platformu’ da konuyla ilgili paylaşımda bulundu, Platform, “Annesini ve kız kardeşini döven sabıkalı şahsı serbest bırakıp sadece uzaklaştırma vermişler. Bu şahsı tutuklamak için neyi bekliyorsunuz” ifadelerini kullanarak Emniyet Genel Müdürlüğünü etiketleyerek konuya dikkat çekmek istedi.

Haber: Başak EĞRİ