Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-10-2019 14:36   Güncelleme : 08-10-2019 15:33

ABD'nin Açıklamaları Doların Tavan Yapmasına Sebep Oldu

Türkiye'nin gerçekleştireceği Suriye operasyonuna ilişkin ABD'den yapılan açıklamalar sonrası dolar kuru yükselişe geçerek çok ciddi rakamları gördü.

ABD'nin Açıklamaları Doların Tavan Yapmasına Sebep Oldu

Cuma son işlem günü olması sebebiyle 5,71 rakamında olan dolar kuru, Türkiye'nin Suriye operasyonuna ilişkin ABD açıklamasının ardından yeni haftaya girerken ciddi oranda artış gösterdi. Sabah saatlerinde 5,72-5,75 aralığında işlem gören kur, gün içerisinde rakam en çok 5,84'ü gördü. Dolar, hareketli saatlerin yaşanmasının ardından 5,84'den işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, yaptıkları telefon görüşmesi esnasında Suriye'nin kuzeyinde Fırat'ın doğusunu kapsayan güvenli bölgenin kurulmasını ele aldı. Beyaz Saray yaptığı açıklamada Türkiye'nin yapacağı operasyonun yakında gerçekleşeceğini ve ABD güçlerinin burada bir etkisinin olmayacağını bildirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamanın ardından ABD Başkanı Donald Trump'tan söz konusu meseleye ilişkin paylaşımda bulundu. Trump'ın sosyal medyadan yaptığı açıklamada "ABD, 30 günlüğüne Suriye'de olması gerekiyordu ve bu yıllar önceydi. Kaldık ve bir hedef olmaksızın savaşın içine gömüldük. Washington'a geldiğimde DEAŞ bölgede kol geziyordu. Hızlıca DEAŞ'ın yüzde yüzünü mağlup ettik" ifadeleri yer aldı.

Hafta içerisinde Suriye sınırına ilişkin operasyonların döviz kurları üzerinde etkili olabileceğini söyleyen analistler, teknik açıdan doların 5,65 ve 5,75 seviyesinin destek, 5,84 direnç konumunda olduğunu söyledi.