Gündem
Giriş Tarihi : 08-11-2019 20:08   Güncelleme : 09-11-2019 12:41

8 Kasım 2019 Reyting Sonuçları açıklandı mı

Ekranların sevilen ve takip edilen dizilerindeki rekabet bu akşamda devam etti. Peki reyting sonuçları açıklandı mı?

8 Kasım 2019 Reyting Sonuçları açıklandı mı

Hayatımızın bir parçası olan televizyon dünyası, diziler ya da programlar hergün bir rekabet içerisinde birbirleriyle olan yarışına devam ediyor. Pazartesi akşamları televizyon kanalları arasında devam eden kıyasıya rekabette kimin birinci olduğu izleyenler tarafından da büyük bir merak konusu halini aldı. Yayınlanan dizi ve programların hayranları, izledikleri dizilerin birinci olması için ekran başından bir an olsun ayrılmıyor.

AB ve Total olarak iki farklı reyting kategorisinde rekabet eden dizi ve programların 6 Kasım Çarşamba akşamı yayınlanan bölümlerinin birincileri bugün açıklandı. Reyting sonuçları henüz açıklanmadı. Reyting sonuçları henüz açıklanmadı.

Total Reyting Sonuçları:

1 HERCAİ ATV
2 FATİH PORTAKAL İLE FOX ANA HABER FOX
3 ARKA SOKAKLAR KANAL D
4 HERCAİ (ÖZET) ATV
5 ARKA SOKAKLAR (ÖZET) KANAL D
6 MÜGE ANLI İLE TATLI SERT ATV
7 GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW SHOW
8 MEVLİD KANDİLİ TRT 1
9 ZUHAL TOPAL'LA SOFRADA FOX
10 SHOW ANA HABER SHOW

AB Reyting Sonuçları:
 
1 FATİH PORTAKAL İLE FOX ANA HABER FOX
2 GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW SHOW
3 HERCAİ ATV
4 PAYİTAHT ABDÜLHAMİD TRT 1
5 GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW (ÖZET) SHOW
6 ARKA SOKAKLAR KANAL D
7 SEVGİLİ GEÇMİŞ STAR
8 MUCİZE DOKTOR (TKR) FOX
9 MEVLİD KANDİLİ TRT 1
10 ARKA SOKAKLAR (ÖZET) KANAL D

Reyting nasıl ölçülür?   

Reyting televizyonlar için kararlarında kilit rol oynayan göstergelerden biridir. Hatta günlük hayatta mutlaka bazı dizilerin ve programların reyting kurbanı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki nedir bu reyting ? Reyting nasıl ölçülür? Reyting denekleri nasıl ölçülür?     

Reyting Nedir?     

Reyting temel olarak hangi programın ve televizyon kanalının ne kadar çok izlendiğini gösteren sistemin adıdır. Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son açıklanan verilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.     

Peki reyting oranları nasıl hesaplanır ?   

Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adlı cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar. Ardından tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Geliştirilen bu sisteme göre bir sıralama yapılır.Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm izleyicilerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken, AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır.   

Reyting denekleri nasıl seçiliyor?     

Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığında cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor. Denekler bunu genellikle ücret almak yerine "hediye" karşılığı yaparlar. Bu uygulama da hediyelerin televizyon olması ve aileyi zenginleştirecek düzeyde olması yasaktır. Tost makinesi, meyva sıkacağı gibi küçük ev aletleri hediye edilebilir.