Gündem
Giriş Tarihi : 04-05-2020 17:28   Güncelleme : 04-05-2020 17:28

2020 Ramazan Fitre Miktarı Ne Kadar

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılı Ramazan ayında Müslüman vatandaşların vermesi gereken fitre miktarını belirledi. Asgari tutarı açıklayan Diyanet, herkesin kendi hayat standartlarını esas alması gerektiğini vurguladı.

2020 Ramazan Fitre Miktarı Ne Kadar

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada, 2020 yılı asgari fitre miktarının kişi başı 27 TL olarak belirledikleri duyurdu. Aynı zamanda, herkesin kendi hayat standardına göre fitre vermesi gerektiğinin de altını çizdi. Günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblanın önem arz ettiğine de dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi:
-Yapılan değerlendirmeler neticesinde Fıtır Sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 27.00 TL. olarak belirlenmesine karar verildi.

-Miktar belirlenirken hadis-i şerifler, sosyo-ekonomik şartlar ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınmıştır. Belirlenen bu miktar, "asgari miktar" olup, "sadaka-i fıtır"da verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ, gıda vb. şekilde ayni olarak verilebileceği gibi nakdi olarak da ödenebilir.

-Fıtır sadakası, Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir. Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her mükellef Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekattan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir.