Gündem
Giriş Tarihi : 17-11-2019 20:18   Güncelleme : 19-11-2019 09:20

17 Kasım 2019 Reyting sonuçları açıklandı mı

Ekranların sevilen dizi ve programları arasındaki kıyasıya yarış devam ederken reyting sonuçları merak konusu oldu.

17 Kasım 2019 Reyting sonuçları açıklandı mı

Hayatımızın bir parçası olan televizyon dünyası, diziler ya da programlar hergün bir rekabet içerisinde birbirleriyle olan yarışına devam ediyor. Pazartesi akşamları televizyon kanalları arasında devam eden kıyasıya rekabette kimin birinci olduğu izleyenler tarafından da büyük bir merak konusu halini aldı. Yayınlanan dizi ve programların hayranları, izledikleri dizilerin birinci olması için ekran başından bir an olsun ayrılmıyor.    

AB ve Total olarak iki farklı reyting kategorisinde rekabet eden dizi ve programların 15 Kasım Cuma akşamı yayınlanan bölümlerinin birincileri bugün açıklandı.

İŞTE TOTALDE İLK 10 PROGRAM
 
1 ANDORRA-TÜRKİYE 2020 AVRUPA ŞAMPIYONASI ELEME GRUBU KARŞILAŞMASI TRT 1
2 SAVAŞÇI FOX
3 GÜLBİN TOSUN İLE FOX ANA HABER HAFTA SONU FOX
4 O SES TÜRKİYE TV8
5 ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR 2 KANAL D
6 SAVAŞÇI (ÖZET) FOX
7 ÇİN SEDDİ (Y.S) STAR
8 SHOW ANA HABER SHOW
9 AŞK AĞLATIR SHOW
10 KİMSE BİLMEZ ATV

İŞTE AB GRUBU İLK 10 PROGRAM
 
1 ANDORRA-TÜRKİYE 2020 AVRUPA ŞAMPİYONASI ELEME GRUBU KARŞILAŞMASI TRT 1
2 GÜLBİN TOSUN İLE FOX ANA HABER HAFTA SONU FOX
3 O SES TÜRKİYE TV8
4 ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR 2 KANAL D
5 ÇİN SEDDİ (Y.S) STAR
6 SAVAŞÇI FOX
7 O SES TÜRKİYE EN İYİ 10 TV8
8 HAVA DURUMU KANAL D
9 ŞAMPİYON TRT 1
10 SAVAŞÇI  (ÖZET) FOX

Reyting nasıl ölçülür?        

Reyting televizyonlar için kararlarında kilit rol oynayan göstergelerden biridir. Hatta günlük hayatta mutlaka bazı dizilerin ve programların reyting kurbanı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki nedir bu reyting ? Reyting nasıl ölçülür? Reyting denekleri nasıl ölçülür?          

Reyting Nedir?          

Reyting temel olarak hangi programın ve televizyon kanalının ne kadar çok izlendiğini gösteren sistemin adıdır. Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son açıklanan verilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.          

Peki reyting oranları nasıl hesaplanır?        

Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adlı cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar. Ardından tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Geliştirilen bu sisteme göre bir sıralama yapılır.Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm izleyicilerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken, AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır.        
Reyting denekleri nasıl seçiliyor?          

Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığında cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor. Denekler bunu genellikle ücret almak yerine "hediye" karşılığı yaparlar. Bu uygulama da hediyelerin televizyon olması ve aileyi zenginleştirecek düzeyde olması yasaktır. Tost makinesi, meyva sıkacağı gibi küçük ev aletleri hediye edilebilir.