Gündem
Giriş Tarihi : 01-05-2020 11:49   Güncelleme : 01-05-2020 14:14

1 Mayıs yürüyüşünde DİSK yöneticileri gözaltına alındı

1 Mayıs İşçi ve Dayanışma Bayramı sebebiyle Taksim’e yürümek isteyen kalabalığa polis müdahale etti. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve sendika yöneticileri gözaltına alındı. Polis tarafından tahrip edilen çelenk, milletvekilleri tarafından Cumhuriyet Anıtı önüne bırakıldı.

1 Mayıs yürüyüşünde DİSK yöneticileri gözaltına alındı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yöneticileri ve kendilerine destek veren milletvekilleri, klasikleşmiş bir gelenek haline gelen 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istedi. Emniyet güçleri, 1 Mayıs çelengini anıt önüne bırakmak için sendika binasından çıkan kalabalığa müdahale etti. Topluluğun Taksim’e yürümesini salgın nedeniyle getirilen kısıtlamayı gerekçe göstererek engel oldu. 

Taksim’e yürümekte ısrarcı olan gruba müdahale eden polis, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve 14 sendika yöneticisini gözaltına aldı.

Arzu Çerkezoğlu Gözaltında 
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gözaltındayız! Bugün Türkiye’nin dört bir yanında işçi arkadaşlar çalışıyor o kamu düzeni bozulmuyor ama işçilerin #1Mayıs kutlaması kamu düzenini bozarmış” ifadelerini kullandı.

Gözaltına alınanlar polis otobüsüne bindirilerek emniyete götürüldü. DİSK başkan ve üyelerinin 1 Mayıs kutlamasında gözaltına alınmasına pek çok sendika ve siyasetçi tepki gösterdi.

KESK’ten yapılan açıklamada, “DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK yöneticilerinin sembolik 1 Mayıs anmasına yapılan gözaltı işlemi asla kabul edilemez. Bir yandan işçileri salgında zorla çalıştırıyorsunuz diğer yandan emeğin ve dayanışmanın günü olan 1 Mayıs’ın sembolik kutlanmasına tahammül edemiyorsunuz” cümlelerine yer verildi.

Kaftancıoğlu Tepki Gösterdi
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “1 Mayıs’ta çelenk bırakmak üzere Taksim’e çıkmak isteyen DİSK üyelerine yapılan müdahale kabul edilemez! Bu fotoğrafın corona dahil hiçbir bahanesi olamaz. 1 Mayıs yasaklanamaz! YAŞASIN 1 MAYIS işcinin emekçinin bayramı” açıklamasıyla gözaltına tepki gösterdi. 

İşçi Çalıştırılırken Covid-19 Yok
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya yapılan müdahale hakkında, “Milyonlarca işçi çalıştırılırken Covid-19 riski yok(!) Tedbirler alınıp anma yaparken mi var! Uygulamayı kınıyorum. Başkanlar derhal serbest bırakılıp her yıl yapılan simgesel anmaya, tüm tedbirler alınarak izin verilmelidir” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Aynı zamanda İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 1 Mayıs pankartı açmak isteyen İnşaat-İş ve Umut-Sen sendika üyesi 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Çelenk Anıtın Önüne Bırakıldı
DİSK'in polis tarafından tahrip edilen 1 Mayıs çelengi, CHP ve HDP milletvekilleri tarafından taşınarak, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na bırakıldı.

DİSK üyelerinin Taksim Meydanı’na yürümesine engel olunması sonrası ise 1 Mayıs çelengi, milletvekilleri Erkan Baş, Serra Kadıgil, Ahmet Şık, Turan Aydoğan, Musa Piroğlu, Züleyha Gülüm, Oya Ersoy tarafından taşınarak Taksim Meydanı’na çıkarıldı. Öncesinde Kazancı Yokuşu’na getirilen çelenk daha sonra Cumhuriyet Anıtı’nın önüne bırakıldı.