Zorunlu kış lastiği uygulamasının cezası 625 TL
Advert
kayseri escort

Zorunlu kış lastiği uygulamasının cezası 625 TL

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık 2019 tarihi itibariyle başladı. Yollarda yapılacak denetimlerde kış lastiği takmayanlar için 625 liralık para cezası uygulanacak.

Zorunlu kış lastiği uygulamasının cezası 625 TL

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün il ve ilçe emniyet müdürlüklerine yaptığı tebligatla birlikte 1 Aralık 2019 tarihi itibariyle Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması başladı. Bu tarihten itibaren yapılan denetimlerde kış lastiği takmadığı tespit edilenler için 625 lira para cezası uygulanacak.

TAKMAYANA PARA CEZASI:
1 Aralık 2019 ile 31 Mart 2020 tarihleri boyunca kullanması zorunlu olan kış lastikleri için geçtiğimiz yıl 4 bin 277 sürücüye ceza kesilmişti. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarıyla değişme gösterebilecek.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NEDİR?
Karayolları Trafik Kanunu'nun 65/A maddesi gereğince kış lastiği zorunlu hale getirilmiş, kış lastiği uygulamasının hangi araçları kapsadığı, denetimlerde uygulanacak usul ve esaslar ile idari müeyyidelerin neler olduğu hususları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca "Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ"de belirlenmişti.
Tebliğe göre, Türkiye'de tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunlu.
Üzerinde M+S işareti ve/veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastiklerin kullanılması gerekli. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçiyor.
İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirleniyor.
Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1'er ay artırabiliyor.
Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin, ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunlu.
Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.
Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliğinin 4, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliğinin 1,6 milimetreden az olmaması gerekiyor. Denetimlerde diş derinliği, lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden ölçülüyor.

kış lastiği uygulaması kış lastiği kış lastiği cezası kış lastiği tarihi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator