YALÇIN'A TARİH DÜŞMANLIĞI ELEŞTİRİSİ
Advert
kayseri escort

YALÇIN'A TARİH DÜŞMANLIĞI ELEŞTİRİSİ

Zincidere Cezaevi'ni ''Allah o günleri bir daha göstermesin'' diyerek yıktırmak için harekete geçen Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın'a ''yakın tarihi yok ediyor'' suçlaması yapıldı...

YALÇIN'A TARİH DÜŞMANLIĞI ELEŞTİRİSİ

Yaklaşık 40 yıl önce yaşanan 12 Eylül Darbesi nedeniyle kullanılan Zincidere Cezaevi'ni yıktıran Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın'a tepkiler büyüyor. Tarih düşmanlığı olarak gösterilen bu yıkımın rant ve imar hesaplarıyla yapıldığı iddiasına dikakt çekildi.

TARİHİ CEZAEVİ:
12 Eylül Darbesi'nde kullanılmasıyla bi anlamda bu önemli dönemle bağdaşlaştırılan Zincidere Yarı Açık Cezaevi'nin yıkılma kararıyla başlayan yok etme eyleminin adeta bir şölene dönüştürülmesine vatandaşlardan tepki geldi. Darbe döneminde kullanılmasının kötü bir anı olarak kalmasının dışında hiç bir zararı olmayan bu cezaevinin müze olarak bile kullanılabilme ve geleceğe ibret olarak bile tutulabilme imkanı varken yıkılmasının rant hesapları güddüğü yönünde iddialar ortaya atıldı.

YALÇIN KARANLIK TARİHİ TEMİZLİYOR:
Yıkımına başlanan ve bu yıkım içinde ''Talas Belediyesi tarafından 12 Eylül 1980 döneminde birçok kişinin kaldığı ve çeşitli eziyetlere maruz kaldığı yarı açık cezaevinin yıkımına başlandı'' şeklinde servis edilen olayla ilgili olarak, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, ''buranın en önemli özelliğinin 12 Eylül döneminde yarı açık cezaevi olarak kullanılmasıdır. Allah o günleri bir daha göstermesin, o günkü insanların korkulu rüyası haline gelen bir mekândır. ‘Hem sağdan hem soldan’ diye tabir edilen, o günkü gençlerimizin anarşi ortamına sürüklendiği bir dönemde. O gün görev yapan ve ihtilali gerçekleştiren askeri görevdeki kişilerin gençlerimizi tutukladığı veya o günkü insanlardan dinlediğim kadarıyla eziyet çektiği, zulüm gördükleri bir mekân olarak bulunmaktadır. Cezaevi olarak görev yapmasından öte başka bir anısı var buranın bizim kuşakta. Buranın yıkılmış olması da karanlık bir tarihin üzerini örtüyor olması bakımından önemlidir.” açıklaması yaptı.

ELEŞTİRİLER DURMADI:
Mustafa Yalçın'ın bu yıkım açıklamasının ardından bazı kesimler, ''Bakın bakalım, o cezaevinin yerine yakında ne olacak. Orası ne için ihaleye çıkacak. Bu ülke de 3 yıl önce olan darbe teşebbüsü için müzeler kurulurken, böylesi bir cezaevinin yıkılması tamamen başka planlara yöneliktir'' yorumları yapıldı.

12 Eylül Darbesi Zincidere Cezaevi Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın Zincidere Yarı Açık Cezaevi Talas Belediyesi 12 Eylül 1980
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator