VARİKOSEL NEDİR?
kayseri escort

VARİKOSEL NEDİR?

Varikosel, kısırlık sorunuyla doktora başvuranların yaklaşık yüzde 30-40’ında rastlanan testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir.

VARİKOSEL NEDİR?
Varikosel, kısırlık sorunuyla doktora başvuranların yaklaşık yüzde 30-40’ında rastlanan testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. 
Varikosel, testis toplardamarlarının bacaklardaki varis tarzı genişlemesine klinikte verilen isimdir. Testis ısısının bozulması, kirli kan içindeki toksik maddelerin testiste birikmesi ve testis kan akımını bozması ile testis fonksiyonlarını etkiler ve sperm ve testosteron üretimini bozar. 

VARİKOSEL BELİRTİLERİ NELERDİR? 
• Şişlik 
• Kabarıklık 
• Testiste ağrı şeklinde kendini gösterir.
Damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşip bacaklarda görülen varis benzeri şekil alabilir. Varikosel belirtileri arasında testislerde şişliğin yanı sıra terleme ve sıcaklık hissi de görülür. Varikosel belirtilerinden biri olan testislerin küçülmesi nadir de olsa bazı hastalarda görülebilir. 

VARİKOSEL AĞRISI NASILDIR? 
Varikosel ağrısı, testiste olan rahatsız edici künt nitelikte kendi belli eden bir ağrıdır. Bu ağrı genelde kasık bölgesinde ve testiste hissedilebildiği gibi zaman zaman bacağa doğru da yayılabilir. Varikosel ağrıları ağrı kesicilerle geçebilir. Yaşanan ağrı farklı rahatsızlıklarla karıştırılabilir. Testis ağrısı nedeniyle başvuran bir hastada Varikosel varlığının yanında;
• Fıtık 
• İdrar yolu ve mesaneye düşmüş böbrek taşları 
• Testis enfeksiyonu 
• Testis damarsal yapısının kendi etrafında dönerek kanlanmaya neden olup olmadığı değerlendirilmelidir.

VARİKOSELDE TESTİS GÖRÜNTÜSÜ NASIL OLUR? 
Varikosel testiste herhangi bir değişiklik yapmamaktadır. Ancak ileri evrede Varikosel hastalarında, aynı bacaklardaki gibi varis gibi testislerde damarlar yüzeysel olarak görülür hale gelir. Varisleşmiş genişlemiş damarlar cilt üzerinden ele gelir ve görüntü verir. 
VARİKOSEL varikosel varikosel nedir varikosel belirtileri nelerdir varikosel ağrısı varikosel testis görüntüsü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator