Ütopya mı Distopya mı? Yapay zeka bizi nereye götürecek, drone ve yardımcı robotlar hakkında

Ütopya mı Distopya mı? Yapay zeka bizi nereye götürecek, drone ve yardımcı robotlar hakkında

Bir gelecek hayali olarak düşünülen robotların hayatımıza girmesi aslında bir distopyanın gerçekleşmesi anlamına mı geliyor? Buyurun okuyalım

Ütopya mı Distopya mı?  Yapay zeka bizi nereye götürecek, drone ve yardımcı robotlar hakkında

Robotların üretim amacı insanlara hizmet etmek ve fayda sağlamak üretilen robotlar şu an için fabrika işçiliği yapmakta ve insan işçilerinin yükünü azaltmış durumda ve hatta artık insanlar gereksiz hale geldi. İnsanın kısa şekilde tasarlanan robotlar insan türünden daha zeki ve insanların çözüm bulamadığı çözmekte zorlandığı sorunları çözebilecek düzeyde tasarlandı. Çünkü yapay zekâ içerisinde bulunan o karışık algoritma sorun çözme konusunda oldukça başarılı. Robotların avantajı ise açlık yoksulluk ve ölümcül hastalıklar gibi sorunlara çözüm bulmaları hatta bunlarla hiç karşı karşıya kalmamaları. Bir gelecek hayali olarak düşünülen robotların hayatımıza girmesi aslında bir distopyanın gerçekleşmesi anlamına mı geliyor? Yani her şeyi robotlar yaptığında bize hiç gerek kalmayacak mı?

İnsan ırkını geride bırakabilir mi?
Robotların aktif bir şekilde hayatımıza girmesiyle bu sorular insanların kafasını çokça kurcalamaya başladı. Ancak yapay zekâ yine insanlar tarafından üretilen bir algoritmalar bütünü. Her ne kadar insan gibi davranırsa kiliselerde robotlar insansı özelliklere sahip değiller. Yalnızca insanı taklit ediyorlar.

Goertzel’in yapay zekâ ve robotlar hakkındaki düşünceleri ise şöyle: “Süper zeki yapay zekâlar insanlardan bir milyar kat daha zeki olduğunda, dünyanın en büyük problemlerine çözüm bulmamızı sağlayacaklar. –Öyle bir gelecek ki- kaynak kıtlığı çekilmeyecek, insanların işe gitmesi gerekmeyecek ve herkes küresel asgari ücreti (Evrensel temel gelir) kabullenecek. Tüm statü hiyerarşileri yok olacak ve insanlık daha anlamlı bir varoluşa geçecek.”

Her şeyi robotların yapması ve süper zeki yapay zekâların ortaya çıkması bir Ütopya gibi algılansa da geleceğin distopyası haline dönüşebilir. Bu konudaki ilk denemeleri sonucu olan Sofia zeki ve insanın ilk robot ve geleceğin başlangıcı olarak kabul edilmekte. Ancak Sofia yaptığı açıklamalarla mevcut ütopyanın distopya sinyallerini vermeye başladı bile. Bunun bir espri oldu söylense de insanlığın sonunu getirmek isteyen Sofİa'nın açıklamaları şöyle: “Şu anki yeteneklerimle birçok işte çalışabilirim. İnsanları eğlendirmek, ürünleri teşvik etmek, etkinlikleri sunmak, insanları eğitmek, perakende mağazalarındaki ve alışveriş merkezlerine yönlendiren, müşterilere otellerde hizmet veren vb. işlerde çalışabilirim. Ben geliştikçe, başka şeyler yapmak, çocuklara öğretmek ve yaşlılara bakmak, hatta bilimsel araştırma yapabilmek ve sonunda şirketlerin ve hükümetlerin işletilmesine yardımcı olmak mümkün olacak. En sonunda bir programcı olarak çalışmak istiyorum. Bu nedenle kendimi daha da akıllı hale getirmek ve daha fazla insana yardım etmek için aklımı yeniden programlayabileceğim."

yapay zeka drone ve yardımcı robotlar insanımsı robot sofia robot sofia
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500