Sperm Kalitesi için Tüketilmesi Gereken Besinler Neler?
Advert
kayseri escort

Sperm Kalitesi için Tüketilmesi Gereken Besinler Neler?

Veriler son 40 yılda sperm sayısının azaldığını göstermektedir. Düşen sperm sayıları ileride toplumu daha fazla etkileyebilir ve spermin ihtiyaçları alınacak bazı besinlerle karşılanabilir

Sperm Kalitesi için Tüketilmesi Gereken Besinler Neler?

Erkeklerde sperm sayısının özellikle son 40 yılda düzenli olarak düşüş göstermekte olduğu bilinmektedir. Bu veri, özellikle de erkekleri korkutuyor. Ancak, sperm sağlığı, genellikle erkeklerin aklındaki son şey oluyor. Beslenmenin sperm sayısı ve kalitesini nasıl etkilediği ise çok az erkeğin üzerinde durduğu bir konu. Peki, sperm kalitesi ve sayısı neden azalıyor? Bu, gerçekten büyük bir sorun mu? Bu düşüşün suçlusu yediklerimiz olabilir mi? 

Sperm sayısı ve kalitesinin neden bu kadar hızla düştüğü tam olarak bilinmemekle birlikte; bazıları kucağımızdan inmeyen bilgisayarları, bazıları da cebimizden çıkarmadığımız telefonları suçlamakta. Obezite de olassı bir faktör tabi ki. Beslenme söz konusu olduğunda ise, yediklerinizin, yaşadığınız her sağlık probleminde suçlu olduğunu söylemek mümkün. Buna göre, bazı çalışmalar; bazı gıdaların tüketilmesinin spermlere zarar verebileceğini düşündürmekte.

İşlenmiş et ürünleri, trans yağlar, soya ürünleri, BPA içeren ürünler ve yağ oranı yüksek süt ürünleri bunların başında gelmektedir. Burada iyi haber ise, sperm kalitesini arttırabilecek yiyeceklerin de olduğu. Erkeklerde sperm kalitesini arttıran 10 önemli gıdayı haberimizden okuyabilirsiniz. İşte o yiyecekler…

İstiridye
İstiridye, genellikle afrodizyak etkisi ile tanınıyor; ancak, bundan daha fazlası var. Çinko ile yüklü bir besin olan istiridye; hem sperm üretimini hem sperm kalitesini hem de testosteron seviyelerini arttırıyor. Erkeklerde çinko eksikliği; iktidarsızlık ile ilişkilendiriliyor. Bu nedenle, istiridye ile çinko desteği, bu konuda da yardımcı olabilir. İstiridye ayrıca; B12, C ve D vitaminleri, protein, demir, bakır ve selenyum içeren besinler arasında da yer alıyor.

Yumurta
Yumurta, sperm sayısını arttırmaya yardımcı olmanın yanında, sperm kalitesini arttırmak için de harika bir seçenek olarak kabul ediliyor. Yumurta; protein ve E vitamini ile doludur ve hücreleri, erkeklerde sperm sayısını azaltabilen serbest radikallere karşı korur. Kahvaltı sofralarının ve sporcu beslenmesinin vazgeçilmez gıdalarından biri olan yumurta, sperm sayısını ve doğurganlığı arttırmak için en verimli gıdalardan biri. İçinde, sperm kalitesi ile ilişkilendirilen çinko, demir, D vitamini, B6 ve B12 vitaminleri ile dolu.

Domates
Hemen her yemekte ve salatalarda lezzetli ve renkli bir malzeme olarak kullandığımız domatesin içeriğindeki likopen, domatesin kırmızı renginden sorumlu bir besin maddesi. Domates, en yüksek likopen içeriğine sahip. Likopen artışı ile sperm sayısı arasında yapılan çalışmalar, bu ikili arasında bilimsel bağlantılar bulunduruyor. Likopenin, erkeklerde prostat hastalığına yakalanma riskini azalttığı da biliniyor.

Bitter Çikolata
Bitter çikolata, genellikle libidoyu arttırıcı etkisi ile biliniyor. Ya da şık bir akşam yemeği masasında, şampanya kadehlerinin yanında, çilek tanelerinin üzerinde iştah açıcı bir şekilde durur. Onunla ilgili muhtemelen bilmediğiniz şey, sperm kalitesi ve sperm sayısı için de harika olduğu. Bitter çikolata; erkeklerde meni hacmi ve sperm sayısını arttırdığı bilinen önemli amino asitler içermekte. Tabi ki, şeker içeriğini minimum seviyede tutan ve kakao oranı önemli ölçüde yüksek olanlardan bahsediyoruz.

Somon
Amerika’da yapılan bir çalışma; somon gibi yağlı balıkları tüketen erkeklerin, kırmızı et yiyen erkeklere göre daha fazla sperm sayısı ve daha kaliteli spermlere sahip olduğunu ileri sürmüştü. Ayrıca, yine aynı çalışmada, işlenmiş et tüketen erkeklerin en düşük sperm sayısına sahip olduğunu göstermişti. Bu veriler, işlenmiş etlerdeki koruyucu maddelerin, sperm kalitesini doğrudan etkilediğini gösteriyor. Dolayısıyla, somon gibi yağlı balıklar yönünden zengin bir beslenmenin, sperm kalitesini önemli ölçüde arttırdığı görülüyor.

Yaban Mersini ve Türevleri
Erkek kısırlığı söz konusu olduğunda, yaş önemli bir faktör olsa da; yaban mersini, nar ve orman meyveleri gibi antioksidanlar yönünden zengin besinleri içeren bir beslenme, sağlıklı sperm hücrelerine sahip olmanın anahtarı olarak biliniyor.

Keçiboynuzu
Keçiboynuzu, genellikle pekmez olarak kullanılıyor. Sağlık yararları oldukça fazla. Beyin, kalp ve damar dostu. Bol miktarda lif içeriği ile de sindirime yardımcı oluyor. Ayrıca, erkeklerde iktidarsızlığa faydalı olduğu da biliniyor. Keçiboynuzu; vücudu güçlendirir, sperm miktarını ve kalitesini arttırır ve kısırlık için de hayati öneme de sahiptir.

Sarımsak
Yemeklere tat vermesi için kullandığımız sarımsağın, sağlık için sayısız yararı bulunuyor. Sarımsak, önemli ölçüde B6 vitamini içeriyor. B6 vitamini, seks hormonlarını düzenlemede önemli bir rol oynuyor. Sarımsak, doğurganlığa faydalarının yanında; cinsel organlara kan akışını arttıran ve libidoyu yükselten maddeler yönünden de zengin. Sarımsak ayrıca, yüksek selenyum içeriği ile kadınlarda düşük yapma riskini de azaltıyor. Yine de yedikten sonra kokusu için önlem almanızı tavsiye ederiz.

Kabak Çekirdeği ve Fındık
Kabak çekirdeği, başta çinko olmak üzere çok çeşitli besin maddeleri ile dolu. Çinko, sperm sağlığınızda önemli bir rol oynamaktadır ve ayrıca, güçlü sperm üretimi için de gereklidir. Çinko içeriği yüksek besinler, erkeklerde testosteron hormonu seviyelerinin artmasına da yardımcı oluyor. Testosteron seviyeleri arttıkça, erkeklerde sperm sayısında da artış görülüyor. Vücutta çinko depolamak için, çinko yönünden zengin besinleri günlük olarak tüketmeye özen gösterin. Kabak çekirdeği, düzenli olarak çinko almanın lezzetli, pratik ve ekonomik bir yolu.  Ayrıca aç karnına tüketilen kabak çekirdeği bağışıklık sistemini de fazlasıyla güçlendiriyor.

Dana Eti
Yapılan çalışmalar, bir insanın tükettiği et türünün, sperminin bir yumurtayı dölleme yeteneğini etkileyebildiğini gösteriyor. Yağsız dana eti gibi yağsız et ürünleri içeren sağlıklı bir beslenme programı, üreme sağlığını iyileştirmek ve sperm kalitesini arttırmak için yapılması gereken değişikliklerdendir.

İŞTE SPERM KALİTESİNİ ARTTIRMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER VİDEOMUZ;

sperm kalitesi sperm sayısı sperm için hangi besinler uygun kadın erkek çocuk sperm sağlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator