ŞAŞIRTAN ÇAY DEMLEME USULÜ

ŞAŞIRTAN ÇAY DEMLEME USULÜ

Çay nasıl demlenir? Soğuk suyla çay demlenir mi? Çay demlemenin yöntemi var mıdır? Karadenizliler çayı nasıl demler?

ŞAŞIRTAN ÇAY DEMLEME USULÜ

Çay tiryakilerini şaşırtacak bir bilgi, Karadeniz’in çayla meşhur ilinden geldi. Rize’de çayların normalin aksine soğuk suyla demlendiği öğrenildi.

Geçmişi milyonlarca yıla dayanan ve aslında birçok hastalığa da iyi geldiği söylenen çayla ilgili ilginç bir bilgi ortaya çıktı. Günde onlarca bardak çay tüketen insanlara göre çay demlemek bir sanattır. Sindirimden strese kadar birçok alanda insan vücuduna yararı olan Çay’ın onlarca da çeşidi bulunmaktadır. Evlerimizde tüketilen ve ‘’Siyah Çay’’ olarak bilinen çayların yanı sıra yeşil çay beyaz çay, meyve çayı ve ada çayı gibi birçok türü de bulunmaktadır.
Kaynar suyla demleme yoluyla kıvamına ve tadına ulaşılan Siyah çayın Çay memleketi Rize’de soğuk su ile demlendiği ve böylece kıvamına ve tadına daha kolay ulaşıldığı öğrenildi. Ayrıca soğuk suyla demlenen çayın kaynar suyla demlenen çaya oranla daha uzun ömürlü olduğu öğrenildi. Çay memleketi Rize’de Kaynar suyla demlenen çayın en fazla yarım saat içerisinde tadının ve kokusunun değiştiği bunun tersine soğuk suyla demlenen çayın ömrünün minimum iki saat olduğu söylendi.

Siyasetçi Bülent Ecevit’in de bu yöntemle çay demlediğini hatta bu çay demleme yöntemine “Ecevit Usulü Çay Demleme” denildiğini bilgisine ulaşıldı. Bakın Bülent Ecevit soğuk suyla çayı nasıl demlermiş;

Öncelikle çay, kuru değil; soğuk suyla demleniyor!

Demliğin dem kısmına isteğe göre çay atıldıktan sonra üstüne soğuk su ekliyorsunuz. Yani Demliğinizi çaydanlıkla birlikte ocağa koyarken; çaydanlığın üzerindeki “demliğe” doğrudan soğuk su ekliyorsunuz. Altta su ısınırken, soğuk suyla koyduğunuz çay da yavaş yavaş demlenmiş oluyor. Tabi zaman olarak biraz daha uzun sürüyor. Fakat diğer demleme usullerinden tat olarak çok daha hafif bir sonuç alıyorsunuz böylece. Bu da daha taze, daha az yanmış çay tadı sunuyor size…

O halde bugün ki çaylarımız Rize halkının da deyimiyle Ecevit Usulü olsun J

ÇAY NASIL DEMLENİR? SOĞUK SUYLA ÇAY DEMLENİR Mİ? ÇAY DEMLEMENİN YÖNTEMİ VAR MI? KARADENİZLİLER ÇAYI NASIL DEMLER?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500