RTÜK’TEN YENİ DÜZENLEME
kayseri escort

RTÜK’TEN YENİ DÜZENLEME

RTÜK, internet üzerinden yayın yapan radyo televizyon ve medya platformları için yeni bir düzenleme getirdi.

RTÜK’TEN YENİ DÜZENLEME

Radyo Televizyon Üst Kurumu (RTÜK), internet üzerinden yayınlanan Netflix, Puhutv, Blutv gibi kanalların uygunsuz içerikler yayınlamasını önlemek amacıyla bazı yeni düzenlemeler getirdi. Bu düzenlemeye göre, internetten yayın yapan kuruluşların yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı olanları RTÜK denetimine alınacağı belirtildi. Bu kuruluşlar arasında yurtdışı kaynaklı olanları Türkiye’de şirket kurmak zorunda kalacağı açıklandı.

TBMM tarafından geçtiğimiz yıl yasa teklifi sunulan ama Resmi Gazete’de 1 Ağustos itibariyle ‘Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’ başlığıyla yayınlanan düzenlemeyle artık, bir çok şey sınırlandırılacak. 
1 Ağustos’ta yayınlanan yönetmeliğe göre, internetten yayın yapmak isteyen medya kuruluşlarının RTÜK’ten yayın lisansı almak zorunda olduğu belirtildi. Yayın lisansı almak zorunda olan kuruluşların sadece anonim şirketler olabileceği vurgulandı. Aynı zamanda lisans ücretlerine de yer verilen yönetmelikte, internet radyoları için ücretin 10 bin TL ve internet TV yayın lisansı için ise 100 bin lira istendiği belirtildi.
Yeni çıkan yönetmelikle birlikte lisans almanın zorunlu hale geldiği düzenlemede, aynı medya kuruluşunun internetten radyo ve ya televizyon için ayrı lisans almak zorunda olduğu belirtildi. Yönetmelikte, medya kuruluşlarının gereken şartları yerine getirmemesi halinde lisanslarının iptal edileceği, yayın durdurma cezasının uygulanacağı açıkça belirtildi. Lisansı olan kuruluşların internetteki yayınlarının da mahkeme kararıyla erişime engellenebileceği vurgulandı.

Çocuklar için de bazı düzenlemelere yer verilen yönetmelikte, ruhsal, fiziksel ve ahlaki gelişimlerini korumak amacıyla ebeveyn kontrolünün önemine vurgu yapıldı. Yayıncılara lisans almak için 1 ay süre verildiğini belirten yönetmelikte, lisans başvurusu sonuçlanana kadar yayın yapmaya devam edebilecekleri açıklandı.Söz konusu yönetmeliğin RTÜK tarafından geçen yıl eylül ayında yapılan toplantıda oy çokluğu ile kabul edildiği kaydedildi.

TBMM RTÜK Netflix Puhutv Blutv Kanal internet Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator