Milli Enerji Silahı Wattoz İle İlgili Merak Edilenler: Wattoz Milli Ve Yerli Gurur

Milli Enerji Silahı Wattoz İle İlgili Merak Edilenler: Wattoz Milli Ve Yerli Gurur

wattoz hakkında merak edilenler, yerli milli enerji silahı wattoz tüm detayları ile haberde..

Milli Enerji Silahı Wattoz İle İlgili Merak Edilenler: Wattoz Milli Ve Yerli Gurur

Milli Enerji Silahı Wattoz İle İlgili Merak Edilenler

Vatoz balığını andıran görüntüsü sebebiyle Wattoz ismi verilen silahlı ve insansız deniz aracımız Albayraklar Savunma Anonim Şirketi tarafından görücüye çıkarıldı. Wattoz'un özellikle bomba düzeneği ile saldırabilme kabiliyeti ve tüm radarlar tarafından görüntülenemez teknolojisi oldukça dikkat çekti. 
2017 yılı itibari ile savunma sistemleri konusunda yatırım kararı alan Albayraklar Savunma AŞ'nin ilk geliştireceği ürün de kendisini belli etti. Şirket vatoz balığı şekline sahip olan bir silahsız deniz aracı kısa adı ile SİDA geliştirmeye başladı bile. Henüz daha prototip çalışmasında olan proje ile ilgili bir tanıtım gösterisi yayınlandı. 
Wattoz adlı SİDA, bir balığa benzer görüntüsü sayesinde çok daha kolay kamufle olabilecek şekilde tasarlandı. Kablosuz teknolojiye sahip olacak olan Wattoz adeta yunus balığı ve balinalardaki frekans üzerinden haberleşme algısı gibi ses dalgaları sayesinde kumanda edilebilecek. Dış görünümünde bulunan slikon kaplaması ve boyutlarında bire bir örtüşme sayesinde tıpkı gerçek bir vatoz balığı görüntüsü verecek olan SİDA aynı zamanda bu balığın tüm boyut ve hareket kabiliyetlerine de sahip olacak. Tüm bu özellikleri sayesinde mevcut teknolojik imkanlar ile Wattoz'un deniz içerisinde 300 metre derinlikte iken tespit edilmesi mümkün gözükmüyor. 
 
Wattoz Milli Ve Yerli Gurur 
Ülkemizin son dönemdeki atılımlarının bir yenisi olarak göze çarpan Wattoz, sahip olduğu özellikler ve toknolojisi ile tam anlamıyla milli bir gurur kaynağı olacak. 
Denizleri kontrol edebilmek üzere gözlem maksatlı da kullanılacak olan Wattoz , lüzum görülmesi halinde sahip olduğu bomba düzenek sistemi sayesinde savaş gemileri yada deniz altıları dahi batırma kabiliyeti gösterecek. Özellikle çok sayıda Wattozun tıpkı bir balık sürüsü halinde saldırması güçlü bir deniz saldırısı anlamını taşıyacaktır. 
Wattoz, hiç aralıksız olarak tam 12 saat boyunca denizde hareket edebilecek şekilde geliştirilecek. Bu süre uyku ve bekleme modu ayarları sayesinde 240 saate kadar ulaşabilmekte. SİDA aynı zamanda deniz altında bulunan yırtıcı canlılardan da kendini koruyabilecek ultrasonik ve elektromanyetik kalkan oluşturabilecek. 
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) denetiminde geliştirme çalışmaları devam eden Wattoz, ülkemiz savunma sistemlerine çok önemli bir katkıda bulunacak. 
wattoz milli enerji silahı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500