Kültür mirası Kapadokya müzesi dünyada bir ilke imza atıyor!

Kültür mirası Kapadokya müzesi dünyada bir ilke imza atıyor!

Kültür mirası Kapadokya müzesi dünyada bir ilke imza atıyor! İç Anadolu'nun en önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya dünyada bir eşi olmayan bir yer 6 Müzesi'nde sahip olacak. Tüm detaylar haberde...

Kültür mirası Kapadokya müzesi dünyada bir ilke imza atıyor!

Kültür mirası Kapadokya müzesi dünyada bir ilke imza atıyor!

 

İç Anadolu'nun en önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya dünyada bir eşi olmayan bir yer 6 Müzesi'nde sahip olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan Açıklama ile beraber Kapadokya'nın bir yer altı Müzesi ne dönüştürüleceği paylaşıldı.

Kapadokya Nevşehir'in Avanos ilçesi yakınlarında Peribacaları arasında hizmet sunacak Kapadokya müzesine kavuşacak.

Ocak ayından bu yana çalışmalar hızla devam etmekte müze içerisinde etnografik ve tematik eserlerin sergilenmesi de planlanıyor.

İç Anadolu'nun geçmişine ışık tutan Peri Bacaları ve Kapadokya kültür mirası artık hak ettiği değere sahip olacak.

Tam olarak 51 metrekare açık alan üzerine inşa edilecek müzenin 7000 metrekare kapalı alanı bulunuyor. 1500 metrekare teşhir alanına sahip olan müze bütün bu özelliklerin yanı sıra çok amaçlı konferans salonu belgesel izleme odaları ve çocuklar için tasarlanan oyun atölyeleri ne sahip olacak.

Aynı zamanda içerisinde bir araştırma merkezi de bulunacak.

Araçla yaklaşık 15 dakikalık mesafede olan müze Göreme açık hava müzesi Paşa bağı Zelve ören yeri Uçhisar Kalesi gibi bölge içerisinde turistler tarafından çokça ziyaret edilen merkezlere Yakın mesafede konumlanmış durumda.

Müze müdürü Murat Gülyaz yaptığı açıklamalarda inşa edilecek olan müzenin doğal yapı ile Entegre bir şekilde düzenleneceği ve Peribacalarının yeraltı şehirlerinin daha çok ön plana çıkarılacağını aynı zamanda Nevşehir iline ve Kapadokya'ya Turizm açısından da bir değer katacağını belirtti.

Türkiye'nin en prestijli dünyanın ise sayılı birkaç müzesi olarak kabul edilecek Kapadokya Müzesi kayaların oyulması ile hazırlanmakta.

Müzenin 2019 Temmuz ayında açılması hedeflendi.

Dünyada bir başka benzeri olmayan Peri Bacaları ve inşa edilen Kapadokya açık hava müzesi %100 doğal bir yapı olması sebebiyle en önemli Müzeler arasında yerini alacak.

kapodokya müzesi peribacaları nevşehir göreme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500