İmage Proccesing Nedir ? Iphone X bilinmeyen yönleri

İmage Proccesing Nedir ? Iphone X bilinmeyen yönleri

Apple’ın Iphone X model telefonunda Apple birçok kullanıcısını şaşırtarak klasikleşmiş touch ıd (parmak okuma sensörü) sistemini kaldırarak yerine yeni yüz okuma sistemine kalıcı olarak geçiş yaptı.

İmage Proccesing Nedir ? Iphone X bilinmeyen yönleri

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan Apple’ın Iphone X model telefonunda Apple birçok kullanıcısını şaşırtarak klasikleşmiş touch ıd (parmak okuma sensörü) sistemini kaldırarak yerine yeni yüz okuma sistemine kalıcı olarak geçiş yaptı.

Peki, nasıl oluyor da sadece fotoğraf ve video çekmeye yarayan bu kameralar insan yüzlerini ayırt edebilir hale geldi?

Tabi ki son yıllarda kamera ve sensör teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte adında sıkça söz ettirmeye başlanan image proccesing (görüntü işleme-ayıklama) teknolojisi sayesinde. İmage proccesing bir görsel ya da videonun dijital hale çevirip görselleri iki boyutlu halde algılayarak nesneleri tanımlama ve ayırt etmeye yarıyor bu sayede Iphonelarımızın kilitlerini sadece ekrana bakarak açabiliyoruz.

Peki, bu teknoloji dünyada başka hangi alanlar da kullanılıyor? Bugünlerde adını sıkça duyduğumuz Elon Musk’ın Tesla şirketinde üretilen araçlardaki otonom sistemleri tamamıyla bu teknoloji üzerine kurulu, aracın etrafında bulunun 9 kamera ve sensörler yardımıyla araç şerit takibini gerçekleştiriyor. Kaza durumunu ön görerek öndeki araçla arasında takip mesafesi bırakıyor. Gerektiğinde şoföre müdahale de bulunarak oluşabilecek kazadan aracı ve yolcuları koruyor. Öte yandan Space x firmasının roketleriyle uzaya gönderilen uydular samanyolu galaksisinin çektikleri fotoğraflardaki kırılma ve bozuklukları keskinleştirmek için de görüntü işleme teknolojisi kullanılıyor.

Şu anda Çin’in başkenti Pekin’de dolaşırken akıllı güvenlik kameralarının aranan kişiyi 7 dk. içinde tespit edebiliyor ve takip edilen kişinin 1 hafta öncesine kadar olan bütün kayıtla-rı devletin veri tabanında bulunuyor. Bu sayede hırsızlık cinayet ve gasp gibi suçlar da sistem kolluk kuvvetlerine sinyal gönderiyor ve hızlıca hallediliyor. Görüntü işleme teknolojisi-nin devletler ve istihbarat kurumları açısından ne kadar önem-li ve değerli olduğunu anlamak zor değil bu sebeple bu tekno-lojiyi 10 yıl sonra Çin’den, Amerika’dan milyarlarca dolar karşılığında almamak için ülkemizde ki yazılımcı sayısını önemli ölçüde arttırıp yeni dünya düzenine adapte olmalıyız.

ıphone x yüz okuma sensörü İmage Proccesing
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500