Esed Rejimi skandal bir karara imza attı: 'Ermeni Soykırımı'
Advert
kayseri escort

Esed Rejimi skandal bir karara imza attı: 'Ermeni Soykırımı'

Son Dakika… Suriye’de bulunan Esed Rejimi’nin soykırım ile ilgili verdiği karar kriz yarattı Suriye Parlamentosu’nun verdiği karar Türkiye ile olan ilişkiyi sekteye uğratabileceği yorumu yapıldı.

Esed Rejimi skandal bir karara imza attı: 'Ermeni Soykırımı'


Sınır komşumuz olan Suriye’de devam eden iç savaşta pek çok kişinin kanına giren Esed’in parlamentosu verdiği soykırım kararıyla şok etkisi yarattı. Suriye Parlamentosu 1915 Ermeni Olayları'nı "soykırım" olarak tanıdıklarını ve bu olaylarını kınadıklarını açıkladı. Türkiye-Suriye krizini tırmandırabileceği yorumu yapılan bu kararla iki devlet arasındaki diyaloğun sarsılabileceğini akıllara getirdi. 

Dostluk Grubu Önerildi

Suriye Parlamentosu'nda bulunan Suriye-Ermenistan Dostluk Grubu, parlamentoya soykırım temalı bir öneri sundu. Bu öneride yer alan bilgiye göre; 1915 Olayları’nın "Ermeni Soykırımı" olarak tanınacağı ve Türkiye’nin kınanacağı vurgusu yapıldı.

Parlamentoda Kabul Edildi

Esed rejimine bağlı Suriye Parlamentosu'nda yapılan oylama sonucu öneri oy çokluğuyla kabul edildi. Verilen karara göre Suriye'de bulunan Esed Rejimi 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak tanıyan devletler kervanına katıldı.
Esed'in Kurmayları Açıklamada Bulundu

Suriye-Ermenistan Dostluk Grubu Başkanı Nora Arisyan, verilen bu kararın tarihi bir değeri olduğu değerlendirmesinde bulundu. Suriye Parlamentosu Sekreteri Rami Saleh ise yaptığı açıklamada sözde Ermeni Soykırımı'yla ilgili önerinin kabul edilmesinin çok doğru bir karar olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

1915 Olayları Nedir?

19. yüzyılın ikinci yarısından başlayarak Çarlık Rusyası, Osmanlı İmparatorluğunu zayıflatmayı ve parçalamayı amaçlamış ve Ermenilerin ayrılıkçı faaliyetlerini ve isyanlarını desteklemiştir. Bu destek, çoğunluğu Osmanlı Müslümanlarının oluşturduğu bölgelerdeki milliyetçi Ermeni grupları daha fazla radikalleşme ve silahlanma yönünde teşvik etmiştir. Neticede, önemli sayıdaki silahlı Ermeni gruplar etnik açıdan homojen bir Ermeni yurdu yaratabilmek için işgalci Rus ordusunun saflarına katılmışlardır.

Tüm bunlara karşılık olarak, Osmanlı Hükümeti 1915 yılında savaş bölgesinde ya da yakınında ikamet eden Ermeni nüfusun, yaklaşan Rus ordusunun ikmal ve ulaşım hatlarından uzaklaştırılarak, İmparatorluğun güney vilayetlerine sevk edilmesi talimatını vermiştir. Savaş hattından uzakta yaşayan, ancak düşmanla işbirliği yaptığı bilgisi alınan ya da bundan şüphelenilen bazı Ermeniler de zorunlu tehcire tabi tutulmuştur.

Ermeni Soykırımını Kabul Eden Ülkeler

1915 Olayları'nı Ermeni Soykırımı olarak tanıyan ülkeler şunlar; Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kıbrıs Rum Yönetimi, Çekya, Ermenistan, Fransa, Yunanistan, İtalya, Libya, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Hollanda, Paraguay, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Suriye, Vatikan, Venezuela, Uruguay.

 

Suriye Türkiye Ermeni Ermeni soykırımı soykırım tanındı skandal karar 1915 olayları Suriye Parlamentosu Esed rejimi kabul eden ülkeler Suriye ermeni soykırımını kabul etti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator