Emekli Maaşına Haciz Yapılamaz
kayseri escort

Emekli Maaşına Haciz Yapılamaz

Kamu Denetçiliği Kurumu, Vergi borcu nedeniyle emekli maaşında kesinti yapılmasının hukuka aykırı olduğuna dair tavsiye kararı verdi.

Emekli Maaşına Haciz Yapılamaz

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) vergi borcundan dolayı emekli maaşında kesinti yapan Gelir İdaresi Başkanlığı'nı şikayet eden vatandaşı haklı bularak, haczin kaldırılması, yapılan kesintilerin ve anaparasının iade edilmesine ilişkin tavsiye kararı verdi.

İzmir'de yaşayan ve kapattığı iş yeri nedeniyle devlete vergi borcu olan vatandaşın, 2004'te borçlarına karşılık emekli maaşının üçte biri kesilmeye başladı. Bu konuyla ilgili olaak mahkemeye başvuran vatandaşın yürüttüğü yargı mücadelesine KDK'da dahil oldu.

5510 sayılı kanuna, 2008 ve 2009'daki aylık ve ödeneklerin takibi ve tahsili gereken alacaklar ve nafakalar dışında haczedilemeyeceği, haczedilmesine ilişkin taleplerin ise ancak borçlunun izni alınarak yapılabileceği hükmü konuldu. Yasada yapılan bu değişiklik üzerine İzmirli vatandaş, 2009'da Emekli Sandığı İzmir Bölge Müdürlüğüne başvurarak maaşındaki haczin kaldırılmasını talep etti. Kurum, maaştaki haczi kaldırdı, vatandaş da borcunu yapılandırdı ve ödemeye başladı. Ancak 2011'de vatandaşın vergi borçlarının taksitini aksatmaya başlaması üzerine vergi dairesi, vatandaşın banka hesaplarına ve babasından miras taşınmazlara haciz uyguladı. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığının borçlu vatandaşın emekli maaşını da tekrar kesmeye başlaması sonucu vatandaş, idareye itiraz dilekçesi yazdı. Dilekçesi reddedilen İzmirli emekli, KDK'ya başvurarak maaşının kesilmesinin hukuki olmadığını belirtti ve bu uygulamanın bir an önce sonlandırılması gerektiğini iletti.

KDK, vatandaşın başvurusunu inceleyip idareden belgeleri talep ederek, yaptığı araştırma sonucunda tavsiye kararı vererek vatandaşı haklı buldu, şikayetçiye karşı idarenin tavrının hukuka ve hakkaniyete uymadığının altını çizdi. Kararda vatandaşın vergi borcuna itiraz etmediği, emekli maaşındaki kesintinin borçlunun izni olmadan gerçekleştirildiğinin belirlendiğini belirten KDK, Gelir İdaresi Başkanlığına, vatandaşın maaşındaki haczin kaldırılması, yapılan kesintilerin anaparasının şikayetçiye iade edilmesi yolunda tavsiye kararı verdi.

Kamu Denetçiliği Kurumu KDK Vergi borcu vergi borcu kesintisi emekli maaşı emekli maaşı kesintisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator