Elazığ depremini uzmanlar yorumladı
Advert
kayseri escort

Elazığ depremini uzmanlar yorumladı

Elazığ merkezli meydana gelen depremde uzmanlar tarafında yapılan yorumlar depremin şiddetini gözler önüne serdi

Elazığ depremini uzmanlar yorumladı


Elazığ'da dün akşam saatlerinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından uzmanlardan ilk yorumlar geldi. Yapılan yorumlardan biri de Prof. Şükrü Ersoy’a ait olduğu biliniyor. Ersoy, 'Bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır' ifadelerini kullandı. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise 'Osmaniye'den bile hissedildi. Arada çok büyük uzaklık var. Yakında bilgiler gelmeye başlar. Ama maalesef karamsar bir tablo görünüyor' dedi. Prof Dr. Naci Görür ise "Umarım yanılıyorum ama can kaybının olabileceğini düşünüyorum" ifadeleriyle depremin ne kadar şiddetli olduğuna dikkat çekti.

Depremin ardından canlı yayın sırasında açıklamalar yapan Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, 'Elazığ'da daha önce bir deprem olmuştu. Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim. Doğal yolu fay hattının gerilimi yüksek bir bölge. Böyle bir depremin olabileceği hakimdi. Doğu Anadolu'da uzun süreden beri bir deprem yoktu. Beklenen bir depremdi. Ama bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır. Bir iki evde hasar olmaması net bilgi göstermez. Ciddi bir hasar vardır. Umarım ölümler yoktur. Alüvyon bir zemin üzerinde. Özellikle kırsaldaki evler ciddi zarar görmüş olabilir. Manisa gibi bir durum olmaz. Büyüklükten dolayı can kayıpları olmuş olabilir. Bu yüzden müdahalelerin ciddi olması gerekir. Bir de hasar görmüş evlere vatandaşların girmemesi gerekir. Artçılar olacak. Sokaklarda da evlerin hemen önünde değil açık alanlarda olmaları gerekir' ifadeleriyle görüşlerini destekledi.

Tablo Çok Karamsar

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise "Osmaniye'den bile hissedildi. Arada çok büyük uzaklık var. Yakında bilgiler gelmeye başlar. Ama maalesef karamsar bir tablo görünüyor. Deprem yıkıcı. Bölgenin yapısı iyi değil riskli. Kırsal bölgelerdeki yapılar emin olun kötü olmuştur. Diliyorum ki can kaybı az olmuştur" dedi.

Can Kayıpları Artabilir

Prof Dr. Naci Görür ise "Bu aşamada herhangi bir şey söylemek mümkün değil. Büyük bir deprem. Umarım yanılıyorum ama can kaybının olabileceğini düşünüyorum. Bizce Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı. Doğu Anadolu fayı üzerinde uzun yıllardır deprem olmuyordu" ifadelerini kullandı.

Elazığ 6.8 Prof. Şükrü Ersoy deprem uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal Prof Dr. Naci Görür Tablo Çok Karamsar Can Kayıpları Artabilir uzmanlar yorumladı deprem can kaybı yer kabuğu kırılıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator