El Ayak Ağız Hastalığı İle İlgili Merak Edilenler: El Ayak Ağız Hastalığı Bulaşıcı Mı

El Ayak Ağız Hastalığı İle İlgili Merak Edilenler: El Ayak Ağız Hastalığı Bulaşıcı Mı

el ayak ağiz hastalığı nedir, bulaşıcı mıdır ,el ayak ağız hastalığı hakkında tüm merak edilenler

El Ayak Ağız Hastalığı İle İlgili Merak Edilenler: El Ayak Ağız Hastalığı Bulaşıcı Mı

El Ayak Ağız Hastalığı İle İlgili Merak Edilenler

 
Daha çocuklarda görülen ve ilk kez karşılaşan anne babalar tarafından endişe duyulan el, ayak ve ağız hastalığına enterovirüs adı verilen virüsler sebep olmaktadır. Ağız içinde oluşan yaralar, 38 - 39 dereceyi bulan yüksek ateş, boğaz ağrısı, karın ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık belirtileri vücudun değişik bölgelerinde oluşan deri döküntüleri ile hastalık kendisini göstermeye başlayabilir. Bu belirtilerin hepsini bir arada göstermeyerek sadece deride döküntüler veya sadece ağız iç kısmında yaralanmalar şeklinde belirtiler de olabilir. Çocuğunuzda buna benzer gelişmeler gözlemlediğinizde hemen çocuk doktoruna giderek yardım istemelisiniz.
 
El Ayak Ağız Hastalığı Bulaşıcı Mı
 
Ortalama olarak 3 ila 6 günlük bir kuluçka yani olgunlaşma süresine sahip olan el ayak ağız hastalığı son derece bulaşıcıdır. Salgın olması durumunda bu hastalık çocuklar arasında hızlı bir şekilde bulaşma gösterebilir. El, ayak ve ağız hastalığına sebep olan virüsler insanların boğaz ve burun salgılarında, vücutta oluşan döküntülerin içinde bulunabilecek olan sıvılarda ve ayrıca dışkıda bulunabilmektedir. Hastalık kişiler arasındaki yakın mesafeli temas, hapşırma ve öksürme durumları, kirlenmiş yüzeye sahip olan nesneler ile temas sonucu da rahatlıkla bulaşabilir. Yüzme havuzu ve kalabalık ortamlara sahip olan su parklarında su yutarak da hastalığa sahip virüsü vücuda alarak da hastalık bulaşabilir ancak bu durum pek yaygın değildir. 
Kişilerin dışkısı ile kirlenmiş olan sularda hastalık virüsünün bulaşması olasılığı çok daha yüksektir ve çok iyi bir ilaçlama dahi bu durumu önlemede yetersiz kalabilmektedir. 
El, ayak ve ağız hastalığı kapan bir kişinin bulaştırıcılık evresi çoğunlukla hastalığın ilk bir haftasında çok daha fazla olmaktadır. Belirtilerin artık tamamen yok olmasından sonra bile zaman zaman günlerce hatta haftalara sonrasında dahi hastalığın bulaşıcılık göstermesi olası ve çokça görülen bir durumdur. Hastalığa yakalanmış olan yetişkinler belirli bir emare göstermiyor olsalar bile çok yüksek oranda bulaşıcı virüs taşıyabilirler. Hastalıktan korunabilmek adına Virüse yakalanan hastaların belirtilerin tam anlamıyla yok olduğu ana kadar izole edilmeleri diğer insanlar için yararlı olacaktır. 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500