Çin çekirdeğinin fiyatı düştü
Advert
kayseri escort

Çin çekirdeğinin fiyatı düştü

Türkiye'ye ithal edilen Çin çekirdeği, Kayserili çiftçiler tarafından üretilerek fiyatının düşmesine ve yüksek rekoltenin ardında kalmasına neden olundu.

Çin çekirdeğinin fiyatı düştü

İthal edilen Çin çekirdeğini Kayseri’de üreten çiftçiler, çekirdek fiyatlarını düşürdü. Geçen sene fiyatı 24 TL’ye kadar çıkan Çin çekirdeği, yüksek rekoltenin ardından 18 TL’ye kadar düştü.

Kayseri’de çiftçiler, dolgunluğu ve iç büyüklüğüyle piyasaları alt üst eden Çin çekirdeğini üretmeyi başardı. Kayseri’de çiftçiler tarafından büyük bir alanda üretilen Çin çekirdeğinin piyasaya sürülmesiyle beraber çekirdek fiyatlarında düşüş yaşandı. Geçen sene 24 TL’ye kadar fiyatı çıkan çekirdek, yüksek rekoltenin ardından tezgahlarda 18 TL’ye satılıyor.

Çin çekirdeğini değerlendiren kuruyemişçi Cuma Tan, “Geçtiğimiz yılki çekirdek rekoltesinin çok düşük olması çiftçimizi çok yordu. Bu yıl Çin tohumundan yerli çekirdeğimizi ürettiler. Fiyatlarda da yüzde 15-20 oranında düşüş olarak yansıdı. Gerekli destek ve teşviklerle, çiftçiyi bilinçlendirme çalışmalarıyla bunun önümüzdeki yıllarda daha fazla olacağını, haliyle de yurt dışına döviz çıkışının daha az olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Geçen sene dolar kurunun hareketliliğinden dolayı çekirdeğin fiyatı 24 TL’ye kadar çıkmıştı. Bu yıl yerli çekirdek sezona bol ve verimli girince 18 TL’ye tezgahımızda perakende olarak satıyoruz. Toptan olarak da bunu daha aşağıya da satabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Çin Kayseri Çin çekirdeği çekirdek fiyatları yüksek rekoltenin çiftçiler piyasalar Cuma Tan kuruyemişçi Çin tohumu İthal edilen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator