Ayna Hastalığı hiç duydunuz mu.. Dismorfofobi hastalığı nedir tedavisi nedir

Ayna Hastalığı hiç duydunuz mu.. Dismorfofobi hastalığı nedir tedavisi nedir

Dismorfofobi yani çirkin oluğunu düşünme hastalığı hakkında tüm merak ettikleriniz haberimizde..

Ayna Hastalığı hiç duydunuz mu..  Dismorfofobi hastalığı nedir tedavisi nedir

Dismorfik bozukluğu dismorfofobi adıyla bilinir dünya genelinde sıklıkla görülen şiddetli bir zihinsel rahatsızlık kategorisinde değerlendirilebilir. Normal bir görüntüye sahip olmasına rağmen bireyler çirkin olduklarını inanarak kendilerine zihinsel bir işkence yöntemi uygularlar. Bu bireyler Çalışma ve Sosyal Eşme hayatından vazgeçip eve kapanabilir intihar teşebbüslerinde bulunabilirler.

Dismorfofobi hastalığına sahip bir bireyin kurabileceği cümle çirkinliğini diğer insanlar tarafından nasıl fark edilmediğini Anlamamak üzerinedir. Herhangi bir uzvunu görüntüsünü kafaya takar kendine beğenmez ve oldukça çirkin olduğunu düşünür. İnsanların ona normal olduğunu söylemesi de onunla dalga geçtikleri hissiyatını vererek estetik operasyonlar peşinde koştura bilir.

Ne kadar çirkin olduğumu görmüyor musun?
Çirkinlik korkusu hayatına bir süre sonra mahvetmeye başlar. Olur, da hafif bir fiziksel anormallik durumu ortaya çıkar ise bir yara herhangi bir deforme durumunda kişinin kaygı bozukluğu üst seviyelere çıkar. Kontrol edilmesi zor tepkiler gösterirler. Bu hastalık bireye sosyal hayattan insanlarla iletişim kurmaktan men edebilir. Gün içerisinde birkaç saat süren tekrarlayan kompulsif davranışlar hastalığın seyrini belirler. Sürekli kendini aynada inceleme belirtisi başkalarıyla karşılaştırma kendini aşırı bakım yapma çalışmaları kendini Kamufle etme ihtiyacım giysilerini sık sık değiştirme deri soyma ve diyet yapma gibi semptomlar görülür. Gün içerisinde birkaç saat görülen bu davranışların kontrol edilmesi zor olur.

Erken ergenlik döneminde genelde çocukluk travmaları ile başlayan hastalık ergenliğin ilerleyen dönemlerinde belirginleşir ve yetişkin dönemde önemli bir sorun halini alır. Tedavisini saptamak için de uzman bir psikolog ve psikiyatrist desteği almak şarttır. Gerek olmadığı halde estetikçi arama çabasına giren kişileri öncelikle bir psikolog desteği almak konusunda ikna etmekte fayda var.

dismorfofobi ayna hastalığı çirkin hissediyorum estetik yaptırmak istiyorum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500