Aşırı Adet Kanamasına Dikkat !
Advert
kayseri escort

Aşırı Adet Kanamasına Dikkat !

Normal sağlık koşullarına sahip olan kadınlarda ortalama 21-35 günlük aralıklarla 4-5 gün sürmesi gereken adet kanamaları bazı kadınlarda olduğundan daha sık veya seyrek aralıklarla görülebilirken çok kısa veya uzun sürebiliyor

Aşırı Adet Kanamasına Dikkat !

Kadınlarda adet döngüsündeki problemler üreme bozukluklarına ya da farklı organlarda fonksiyon sorunlarına sebep olabilir. Kan kaybının faydası yok, zararı çoktur.
Adet kanamasının 7 günden uzun sürmesi veya fazla kanama olması, aşırı veya şiddetli adet kanaması olarak adlandırılır. Peki, kanamanın fazla olup olmadığını nasıl anlarız? Saatte bir ya da saat başı ped değiştirme durumu varsa, kanamalar büyük pıhtılar şeklinde oluyorsa aşırı adet kanamanız var demektir ve en doğrusu zaman kaybetmeden doktora gitmektir. Aşırı adet kanaması tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü tedavi edilmediği takdirde sadece günlük yaşamı aksatmakla kalmaz farklı sağlık sorunlarına da yol açabilir.
Aşırı adet kanaması günlük yaşamı olumsuz etkiler. 
 Sık sık ped değiştirmek hatta 2 ped kullanmak gerekebilir.
 Geceleri ped değiştirmek için yataktan kalkmak zorunda kalınabilir.
 Özel iç çamaşırları kullanılır ve bazı giyecekleri giyilemez.
 Aşırı kanama nedeniyle günlük işler aksatılır.
 Sosyal aktivitelerden kaçınılır.
 İş ve okul hayatı aksar.
 Kan kaybı sonucunda halsizlik, nefes darlığı, yorgunluk, enerjisiz hissedilir.
Özetle aşırı kanama yaşam kalitemizi olumsuz etkiler. Sizde de bu belirtiler varsa en iyisi hemen doktora görünmeniz. Doktorunuza gitmeden önce aşağıdaki testi çözebilirsiniz. Bu test doktorunuza söylemen gerekenler konusunda yardımcı olabilir.

Aşırı adet kanaması nadir bir durum mudur?
Tam tersine, kadınların kadın doğum doktorlarına en sık yakındıkları konulardan biri aşırı adet kanamasıdır. Bu durum üç kadından birinde görülüyor. Ama pek çok kadın bu konunun çaresi olmadığını sandığı veya sorunlarını anlatmaya çekindikleri için doktora gitmiyor ve doğru tedaviyi almıyor.

Aşırı adet kanamasının nedenleri nelerdir?
Aşırı adet kanamasının pek çok nedeni vardır. Aşırı kanaması olan kadınların çoğunda kanama nedeni hormon dengesizliğidir. Aşırı kanamaya yol açabilecek diğer nedenler arasında miyomlar, polipler, rahim ağzı ve rahim kanserleri yer alıyor. Genç yaşlardaki nedenler genellikle hormon dengesizliği ve hamilelik iken, ilerleyen yaşlarla birlikte bunun nedeni kanser riski olabiliyor.

Aşırı adet kanamasının tedavisi var mı?
Aşırı adet kanaması, altta yatan nedene göre tedavi edilir. Doktorun muayene sonucuna göre gerek duyuyorsa yaşına göre bazı tahliller, ultrason ve biyopsi gibi bazı tetkikler yapılmasını isteyecek ve durumuna uygun tedaviyi önerecektir.
Üretken çağdaki aşırı kanamalar çoğunlukla hormon dengesizliğine bağlı ve bu durumlarda cerrahi değil tıbbi tedaviler öncelikli olarak öneriliyor. Doktorun kanamalarını azaltmak için progesteron hormonu salgılayan spiral veya kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron içeren doğum kontrol hapı kullanmanı önerebilir. Bu yöntemler rahmin kanama yapan iç yüzeyinin aşırı kalınlaşmasını engelleyerek etki ederler. Doğum kontrol hapının diğer yararları, adetlerin düzenli olmasını ve adet ağrılarının azalmasını sağlaması. Bu yöntemler ek olarak doğum kontrolü de sağlamakta. Eğer bebek istiyorsan doktorun farklı tedaviler de önerebilir.
Aşırı Adet Kanamanız Olup Olmadığını Anlamak İçin Videodaki 10 Soruluk Testi Çözebilirsiniz. Sorulardan 1 veya daha fazlasına evet cevabını verdiyseniz, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Regl adet kanaması aşırı kanama sağlık aşırı kanamaya dikkat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator