ARAPÇA TABELALAR KALKIYOR
kayseri escort

ARAPÇA TABELALAR KALKIYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Arapça tabelalar Türkçeye çevrilecek" sözlerinin ardından Kilis'te başlayan değişim tüm Türkiye'yi sarıyor. Uygulamanın tüm illerde yapılması planlanıyor.

ARAPÇA TABELALAR KALKIYOR

Son zamanlarda başlayan Suriyeli krizine çözüm için atılan adımlardan birisi olan Arapça tabelalar için İçişleri Bakanlığı'nın başlattığı uygulama hızla yayılmaya başladı.

KİLİS'TE 531 TABELA DEĞİŞTİ:
Kilis'te 531 esnafın arapça yazılı tabelaları Türkçeye çevirmesinin ardından bir çok şehirde de benzer adımlar atılmaya başlandı. Suriyeli esnaflara da tebliğ edilen uygulamayla birlikte her tabelanın yüzde 75'lik bölümünde Türkçe, yüzde 25'lik bölümünde Arapça ifadelerin yer alması kararlaştırıldı ve uygulama hayata geçirilmeye başlandı.

6 AYA KADAR DEĞİŞİYOR:
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 aya kadar Arapça tabelaların tamamını değiştireceklerini ifade ederek, durumun değişeceğini bildirmişti. Bakan Soylu, "Kilis'te yaptık. Bir standart var, tamamı Türkçe oluyor. Altında ufak bir Arapça yazmak istiyorsa yazsın. Standardı var bu işin, tamamını değiştireceğiz. Nizam, kural neyse buna herkes uyacak." açıklamasıyla, Arapça tabelaların Türkçeye çevrilmesi uygulamasına dikkati çekmişti.

TÜRKÇE YAZI OLACAK:
Kilis'te başlatılan uygulamanın tüm ülkeye yayılması için çalışmalar sürüyor. 6 Aya kadar tüm ülke genelinde Arapça yazılı tabelaların kalkarak yerlerine Türkçe yazılı tabelaların asılma işlemi bitmiş olacak. İşletme sahipleri bu tabelaların altına küçük bir yazıyla Arapça yazı yazabilecek.

Süleyman Soylu arapça tabela Suriyeli İçişleri Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator