AKUT'un uygulamasına büyük ilgi
Advert
kayseri escort

AKUT'un uygulamasına büyük ilgi

Elazığ’da yaşanan depremin ardından ‘Güvendeyim’ adlı bir teknoloji geliştiren AKUT, felaketlerin önüne geçmek için büyük fırsat olacağı vurgulandı. ‘Güvendeyim’ uygulaması bir hafta içerisinde 70 bin kullanıcı tarafından indirildi.

AKUT'un uygulamasına büyük ilgi

AKUT Genel Başkanı Recep Şalcı, deprem olduğunda uygulamayı kullananların bulunduğu konuma dair bilgilerin paylaşılacağını açıkladı. Aynı zamanda uygulamanın adından anlaşılacağı üzere ‘Güvendeyim’ denebileceğini de belirtti. Daha önceden belirlenen 5 kişiye gönderilecek mesaj, pek çok kişinin hayatını kurtarabileceği de vurgulandı. Söz konusu uygulamanın 700 bin kişi tarafından indirildiği ve toplam 1 milyon 200 bin kişi tarafından kullanıldığı da belirtildi.

Türkiye’de arama kurtarma amacıyla kurulan ilk sivil toplum kuruluşu AKUT, bir afet meydana geldiğinde vatandaşların daha kolay iletişim kurabilmesi için ‘Güvendeyim’ adlı yeni bir teknolojiye imza attı. 1 milyon 200 bin kişi tarafından indirilen uygulamanın ilerleyen günlerde daha da geliştirileceğini söyleyen AKUT Genel Başkanı Recep Şalcı, kullanışlı hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

İndirilme 1 Milyondan Fazla

Uygulamanın amacının afet anında çöken telefon hatlarının yerine alternatif bir çözüm bulmak olduğunu söyleyen Recep Şalcı, "Güvendeyim uygulaması yaklaşık 2 aydır kullanılıyor ve çok büyük ilgi gördü. İlgi görmesinin sebeplerinden bir tanesinin bu uygulamanın deprem anında da işe yaradığının vatandaşlar tarafından test edilmesi. Şu an 1 milyon 200 bin kullanıcı var ve bu sayı giderek artıyor" ifadelerini kullandı.

Telefona Alternatif Olarak Düşünüldü

Doğal afetlerin yaşandığı zamanlarda telefon hatlarının çökmesinden dolayı alternatifler geliştirilen AKUT, Güvendeyim uygulamasının tanıtımını yaptı. AKUT Başkanı Recep Şalcı, "Güvendeyim uygulamasını indirdikten sonra 5 numara belirliyorsunuz ve bu 5 numaraya güvende olduğunuzun bilgisini veriyorsunuz. Aynı zamanda gönderilecek olan kısa mesaj ile sizin yer ve koordinatlarınız da yer alıyor. Böylece mesajı alan taraf sizin iyi durumda olduğunuzu, güvende olduğunuzu ve konumunuzu biliyor. Afet anında telefon şebekeleri çalışmasa bile, saniyenin yirmide birlik süresinde hat geldiğinde bu mesaj karşı tarafa iletiliyor" şeklinde konuştu.

 

AKUT Güvendeyim Recep Şalcı deprem doğal afet sel telefon hatları alternatif İndirilme 1 Milyondan Fazla 700 bin kişi indirdi mesaj uygulama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator