3D Yazıcı İle Kök Hücre Üretildi: Omurilik Felci Tarihe Mi Karışıyor

3D Yazıcı İle Kök Hücre Üretildi: Omurilik Felci Tarihe Mi Karışıyor

Omurilik felci için tedavi geliştiriliyor, omurilik felcinin tedavisi mümkün mü, 3D yazıcı ile kök hücre üretilmesi hakkında merak edilen tüm soruların cevapları detayları ile haberde...

3D Yazıcı İle Kök Hücre Üretildi: Omurilik Felci Tarihe Mi Karışıyor

3D Yazıcı İle Kök Hücre Üretildi: Omurilik Felci Tarihe Mi Karışıyor

Omurilik felci, omurilik yaralanmaları bütün sistemi bir anda çökmesi demek. Her şeyini yapabilen bireyin omurilik sadece sonrası yatağa bağımlı hale gelmesi bu konuda teknoloji ve bilimin işbirliği yaparak farklı çözümler üretmesine sebep oluyor. 3d yazıcı aracılığı ile üretilen implant kök hücre teknolojisi de pozitif bir ilerleme göstermekte.3D Yazıcı aracılığıyla kök hücre üretilerek implant şeklindeki Bu tasarım hasarlı bölgeye ekilecek geri kalan sinirler arasında da yeni bağlantıların kurulması için ve hastanın motor kontrollerini eline alması için zamana yayılacak bir tedavi yönteminden bahsediliyor. Bu implant sistemi giydirilen nöronların canlı tutulması sağlandığı takdirde omurilik felci hastalarına umut ışığı olacak potansiyele sahip. Laboratuvar testlerinde implant üzerine yapılan hücreler ise  %75 oranında canlı tutulabiliyor eğer bu seviye  %100 seviyesine ulaşabilirse hastalar motor hareketlerini rahatlıkla yapabilecek.

Omurilik felci tarihe mi karışıyor?

Hasar alan omurilik soğanının yani hasarlı spinal kordun iyileşmesi güç bir durum olsa da tedaviler geliştirmeye devam ediyor. Yaralı doku parçalanarak gen terapisi sayesinde yeni sinir hücrelerinin üretmesini sağlayabilir. Bir taraftan da yaralanma gerçekleşen omurilik bölgesine sinyal iletecek bilgisayar sistemleri ve ek cihazlar kurulabilir. Yeni tedavi yöntemi ise bu ikisinin birleşimi olarak uygulanabilecek. Deri ve kandan alınan yetişkin kök hücreler sayesinde 3D Yazıcı aracılığıyla kök hücre Bankası gerçekleştirildi ve bu baskılar yetişkin kök hücreler ile kaplanarak tedavi için kullanılmaya çalışılacak. Teknolojik bir implant olan cihaz henüz hayvan testi yahut hasta testi üzerinde denenmedi. Ancak tedavisi oldukça zor olan omurilik felci rahatsızlığı için umut ışığı yakması yüz güldürücü gelişmelerden sayılabilir. Laboratuvar testleri esnasında pozitif ilerlemeler de kaydedilmeye devam ediyor.

3dyazıcı ile kök hücre üretilmesi omurilik felcini tedavisi var mı omurilik felci tedavi edilir mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500