2019 YILI LİSANS VE ÖN LİSANS KONTENJANLARI AÇIKLANDI - HANGİ OKUL KAÇ ÖĞRENCİ ALACAK
kayseri escort

2019 YILI LİSANS VE ÖN LİSANS KONTENJANLARI AÇIKLANDI - HANGİ OKUL KAÇ ÖĞRENCİ ALACAK

2019 Yılı TYT ve AYT Sınavları sonrasında YÖK'ten örgün öğretim programları için 835 bin 66 kontenjan belirlendiği yönünde açıklama geldi. Peki hangi okul kaç öğrenci alacak ?

2019 YILI LİSANS VE ÖN LİSANS KONTENJANLARI AÇIKLANDI - HANGİ OKUL KAÇ ÖĞRENCİ ALACAK

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından 2019 Yılı TYT ve AYT sınavlarına ilişkin açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklama da bu yıl hangi oulun kaç öğrenci alacağı belirtildi. YÖK tarafından yapılan açıklamada ön lisans ve lisans düzeyinde örgün öğretim programları için 835 bin 66 kontenjan belirlendiği ifade edildi.

ÖĞRETMEN ALIMI DÜŞÜYOR:
Geçmiş yıllarda çok fazla atanamayan öğretmen olması nedeniyle Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), bu yıl üniversitelerin ön lisans ve lisans düzeyinde örgün öğretim programlarında öğretmen alımlarını yüzde 10 seviyesinde azaltacağını açıkladı. Geçen sene 53 bin 796 olan öğretmen alım kontenjanı bu yıl 48 bin 546 olarak belirlendi. Tıp programında  ise kontenjan 15 bin 50, diş hekimliğinde 6 bin 680, eczacılıkta 3 bin 524, hemşirelikte ise 15 bin 33 olarak belirendi.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERE AĞIRLIK VERİLECEK:
Bu yıl tibariyle YÖK ve hükümetin birlikte hareket etmesiyle beraber öğretmen adayı öğrenciler için kontenjan düşecek ve gelcek yıllar için yapılacak atamalarda, bekleyen on binlerceöğretmen arasından tercih yapılabilecek. Bu sayede hem atanamayan öğretmen sayısı düşürken hem de mezun öğretmen sayısı da orantılanmış olacak. Tercih sırasında öğrencilerin farklı alanlar seçmeleri için yönlendirme yapılacak. 

ÖĞRETMENLİK PUANI ARTIYOR:
835 Bin öğrencinin yer alacağı kontenjanlarda öğretmenlik puanının yükseleceği iddia edildi. Daha az öğretmen alınacağı için punaların otomatikman yukarı çekileceği ve her puanı yetenin tercih etme imkanının ortadan kalkacağı bilgisine ulaşıldı.

2019 TYT VE AYT NE ZAMAN AÇIKLANACAK:
Yükseköğretim Kurumları Sınavı adı altında gerçekleştirilen üniversite sınavları üç oturumda tamamlandı. TYT, AYT ve YDT oturumlarına katılan adaylar sonuçlarını heyecanla bekliyor. ÖSYM'nin yayınladığı sınav takviminde yer alan bilgiye göre, 2019 üniversite sınav sonuçları 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.
Sonuçlar, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden açıklanacak. Öğrenciler T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak sonuçlarını görüntüleyebilecekler.

 

Yüksek Öğretim Kurulu YÖK TYT AYT ön lisans lisans Üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?. 2019 YKS TYT AYT tercihleri ne zaman 2019 yks 2019 tyt 2019 AYT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bitcoin (btc) qr code generator